Tym kobietom grozi udar przed 50-tką. Kluczowy jest jeden czynnik
Nadwaga to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób, często już od okresu dzieciństwa. Jak się okazuje, nadmierna masa ciała w wieku nastoletnim i we wczesnej młodości może powodować problemy ze zdrowiem w kolejnych latach - nawet, jeśli schudnemy.
Nadwaga w młodości, udar w dorosłości
Na łamach pisma „Stroke” ukazały się wyniki badań wskazujących, że kobiety, które mając 14-31 lat miały nadwagę, mają znacząco podwyższone ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu przed 55 r.ż. Nawet zmniejszenie masy ciała po podanym okresie nie powoduje zmniejszenia tego ryzyka.
Co ciekawe, analizy wskazują na wspomnianą zależność u kobiet, natomiast nie u mężczyzn. Badacze z fińskiego uniwersytetu University of Oulu zweryfikowali dane 10 tys. pacjentów i pacjentek, gromadzone przez 50 lat.
Analizowana dokumentacja dotyczyła danych pacjentów, w tym ich BMI, od narodzin do późnej dorosłości. Oprócz tego brano pod uwagę dokumentację szpitalną, podającą informacje o udarach niedokrwiennych. W badaniach brano pod uwagę też inne czynniki, jak m.in. płeć pacjenta / pacjentki, wykształcenie, palenie, wejście w okres dojrzewania i pierwsza miesiączka u kobiet.
Ryzyko udaru wyższe nawet o 167 proc. wskutek nadwagi u młodych osób
Ustalono, że co 20. osoba, której dane analizowano w badaniu, wskutek zakrzepów doświadczyła udaru albo też miała przemijający atak niedokrwienny, tzw. miniudar. Pacjentki z nadwagą między 14 a 31 r.ż. miały aż o 87 proc. większe ryzyko udaru ok. 50 r.ż.
Ponadto ustalono, że kobiety, które jako nastoletnie i 20-letnie osoby miały prawidłową wagę, ale w wieku 31 lat miały nadwagę, również miały znacząco wyższe ryzyko udaru w późnej dorosłości. Co więcej, to ryzyko w takim przypadku szacowano na 167 proc. wyższe.
Nie zauważono natomiast podobnych zależności, jeśli chodzi o udar niedokrwienny, u mężczyzn. Stwierdzono natomiast, że mężczyźni, którzy mieli otyłość mając 31 lat, są bardziej narażeni na udar krwotoczny w dalszym życiu.
Świadomość ryzyka szansą na zachowanie zdrowia
Autorzy badania zwrócili uwagę na fakt, że o tym, iż nadwaga jest czynnikiem ryzyka udaru, powinni wiedzieć medycy, którzy z kolei powinni informować o tym ryzyku pacjentów. Identyfikacja grup ryzyka sprzyja również możliwościom prewencji, zanim dojdzie do udaru.
Główna autorka badania dr Ursula Mikkola wyjaśniła: - Nasze odkrycie sugeruje, że nadwaga może mieć długoterminowe skutki zdrowotne, nawet jeśli jest stanem przejściowym.
Jak zauważyła wspomniana autorka badań, dr Mikkola, „Pracownicy ochrony zdrowia powinni zwracać uwagę na zbyt dużą masę ciała u swoich młodych pacjentów i współpracować z nimi w celu wdrożenia aktywności fizycznej i zdrowszych wzorców odżywiania”.
Nie jest to łatwe, bo rozmowy o masie ciała bywają odbierane jako bodyshaming lub fatshaming, nawet gdy lekarz ma na celu dobro i zdrowie pacjenta. - Do rozmów z nastolatkami i młodymi dorosłymi na temat ich wagi należy podchodzić w sposób nieoceniający i niestygmatyzujący – dodała autorka badania.
Podkreśliła przy tym, że masa ciała to niejedyny czynnik, który może wpływać na ryzyko udaru. Wymieniła również potrzebę prowadzenia zdrowego trybu życia, dbanie o właściwą dietę, unikanie używek, regularne badania kontrolne i optymalną aktywność fizyczną.
Nadwaga we wskazanym okresie życia nie jest „wyrokiem udaru”, gdyż dzięki odpowiedniej prewencji, ryzyko może zostać zmniejszone.