Tylko w Polsce choruje 10 milionów osób. Ten zastrzyk to nowa nadzieja dla pacjentów

2023-07-26 14:54

Nadciśnienie tętnicze wymaga farmakoterapii stałego monitorowania. Pojawiła się nowa nadzieja dla pacjentów. Tylko w Polsce problem dotyczy 10 milionów osób. Być może jeden zastrzyk raz na pół roku wystarczy, zamiast wielu tabletek. Jak to możliwe?

Tylko w Polsce choruje 10 milionów osób. Ten zastrzyk to nowa nadzieja dla pacjentów
Autor: GettyImages Tylko w Polsce choruje 10 milionów osób. Ten zastrzyk to nowa nadzieja dla pacjentów

Trwają badania nad zastrzykiem zmniejszającym nadciśnienie

Nowy preparat, który będzie podawany za pomocą iniekcji, opracowała grupa badaczy m.in. z Centre for Cardiovascular Science szkockiego University of Edinburgh. Aktualnie w czterech brytyjskich ośrodkach badawczych trwają testy i badania kliniczne, które pozwolą oszacować realną skuteczność proponowanej metody leczenia.

"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar.

Zastrzyk dla chorych na nadciśnienie - jak działa? 

W badaniu uczestniczy przeszło 100 osób, z których ok. ¼ otrzymuje placebo. Pozostali dostają zastrzyki zawierające nowy produkt leczniczy. Już teraz zauważono, że ciśnienie u badanych osób spadło. U tych, którzy otrzymali dawki 200 mg preparatu, dochodziło do średnich spadków ponad 10 mmHg, zaś u tych, którzy otrzymywali wyższą dawkę – 800 mg – spadek wynosił ponad 20 mmHg. Co istotne, po jednym zastrzyku efekt utrzymywał się przez pół roku.

Ta długofalowa terapia polega na zastosowaniu blokera angiotensyny. To hormon zwężający naczynia krwionośne, czego skutkiem jest wzrost ciśnienia. Zniwelowanie tego wpływu pozwala na zwiększenie światła naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia.

Jak zauważył prof. David Webb z Edynburga, to duży postęp, jakiego nie było od kilkunastu lat, jeśli chodzi o nowe metody leczenia nadciśnienia. Jednak nowatorski preparat wciąż wymaga odpowiednich testów na większej grupie pacjentów.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie

Najczęstsze objawy nadciśnienia tętniczego to: pomiar przekraczający wyniki 140/90 mmHg. Pacjenci z nadciśnieniem zwykle skarżą się na szybką męczliwość, wzmożoną potliwość, skłonność do zaczerwienienia twarzy nawet podczas niewielkiego wysiłku, zaburzenia widzenia, bóle głowy, zawroty głowy.

Nadciśnienie tętnicze może mieć różne przyczyny. Często pacjenci, dopóki nie wykonają badań, nie są świadomi choroby. Stałe utrzymywanie się zbyt wysokiego ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Dlatego nadciśnienie należy leczyć, aby zapobiegać dalszym komplikacjom. Istotna w terapii nadciśnienia tętniczego jest również właściwa dieta, uboga w sól, a także odpowiednie nawodnienie organizmu i regularna umiarkowana aktywność fizyczna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki