Tylko tu aż 62 kobiety poddały się profilaktycznej mastektomii. Liczby stale rosną
Profilaktyczna mastektomia to usunięcie zdrowej piersi, gdy badania genetyczne potwierdziły u pacjentki obecność mutacji BRCA1/BRCA2. Do października w woj. łódzkim 62 kobiety skorzystały z tego znacznie ograniczającego ryzyko zachorowania na raka piersi zabiegu.
Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę łódzkiego NFZ Annę Leder wynika, że stale rośnie liczba profilaktycznych mastektomii wykonywanych w Łódzkiem i w całym kraju. W 2023 r. w woj. łódzkim wykonano 46 takich operacji, 518 w całym kraju. W tym roku do października z tej formy profilaktyki skorzystały w Łódzkiem 62 kobiety.
Leder przypomniała, że profilaktyczną mastektomię finansuje NFZ. W regionie łódzkim najwięcej tych zabiegów wykonuje Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) i szpital im. Kopernika w Łodzi. Po jednym zabiegu wykonały Salve w Łodzi i szpital w Bełchatowie.
Profilaktyczna mastektomia polega na usunięciu zdrowej piersi w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju w niej raka. W trakcie operacji usuwa się tkankę gruczołową i tłuszczową. Chirurg onkolog zachowuje skórę i brodawkę sutkową, bo pozwala mu to wykonać u pacjentki jednoczasową rekonstrukcję piersi. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w poradniku zamieszczonym na stronie centrali NFZ.
Rak piersi: profilaktyczna mastektomia zmniejsza ryzyko
Kobiety obciążone rodzinnie rakiem piersi (gdy choroba wystąpiła u ich rodziców, dziadków, rodzeństwo i krewnych dalszego stopnia) mogą korzystać bezpłatnie z programu NFZ "Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika".
Fundusz zapewnia w nim badania genetyczne, które wykrywają najczęstsze u Polek mutacje w genach BRCA1, PALB2, CHEK2. Jeśli badania potwierdzą ryzyko zachorowania, kobieta zostanie objęta opieką – skorzysta z regularnych badań np. mammografii, USG, RM piersi i wizyt kontrolnych. Może także poddać się profilaktycznej mastektomii i rekonstrukcji piersi.
W Łódzkiem do programu kobiety mogą zgłosić się w ICZMP, Salve Medica w Łodzi i w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ do poradni genetycznej.
Polecany artykuł:
Rak piersi - nosicielki tych mutacji najbardziej narażone
– Ryzyko zachorowania na raka piersi u nosicielek mutacji BRCA1 i BRCA2 po zabiegu profilaktycznej mastektomii wynosi około 2 proc. Jest to zatem zabieg bardzo skuteczny, choć ze względu na niewielki odsetek wystąpienia raka piersi w grupie operowanej chirurdzy często wolą posługiwać się nazwą "mastektomia redukująca ryzyko" zamiast profilaktyczna – wyjaśnił chirurg onkologiczny prof. Piotr Pluta z ICZMP.
Według ekspertów ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiety z mutacją BRCA1 przed 80. rokiem życia wynosi 72 proc., a BRCA2 – 69 proc.
Poza tym zaobserwowano, że rak piersi u kobiet z mutacjami BRCA występuje w młodszym wieku, ma agresywny przebieg i bywa odporny na niektóre rodzaje chemioterapii. Wznowienia zdarzają się częściej, większa jest też liczbie przypadków obustronnego rozwoju choroby.
Zobacz galerię: Łagodne zmiany w piersiach