Tyle czasu możemy być w internecie, żeby sobie nie zaszkodzić. Podano konkretną liczbę

2025-02-04 12:33

Media społecznościowe to dziś nasza codzienność. Scrollujemy, lajkujemy, szukamy informacji i wrażeń. Ile czasu w social mediach to sytuacja bezpieczna? Dyskusje o tym trwają nie od dziś, bo nie od dziś wiadomo, że siedzimy w sieci za długo i za często. Badacze postanowili sprawdzić, czy istnieje bezpieczna dawka social mediów. Co ustalono?

Tyle czasu możemy być winternecie, żeby sobie nie zaszkodzić. Podano konkretną liczbę
Autor: GettyImages Tyle czasu możemy być winternecie, żeby sobie nie zaszkodzić. Podano konkretną liczbę

Dlaczego social media uzależniają

Na pewno – i to nie budzi wątpliwości – social media działają uzależniająco. Nierzadko zaglądamy „na chwilę”, a budzimy się po kilku godzinach bezmyślnego scrollowania.

To naturalny mechanizm, który wynika m.in. z socjotechnik stosowanych przez media społecznościowe, jak również z wpływu na mózg powodującego m.in. „strzały” dopaminy, która powoduje uczucie przyjemności.

Lekarz Joe Whittington wyjaśnił ten aspekt, jako „ mechanizm nagrody, który może uzależniać od długotrwałego scrollowania mediów społecznościowych”

Znane jest też zjawisko tzw. FOMO, a więc lęku przed ominięciem ważnych powiadomień. Coraz więcej osób, szczególnie dzieci i młodzieży, doświadcza zaburzeń koncentracji. Dorośli również mają przymus sprawdzania wiadomości i sięgania po telefon nawet w chwilach, które wymagałyby odłożenia telefonu na bok.

Poradnik Zdrowie: Wydłużanie kończyn

Nadmiar social mediów pogarsza nastrój

W badaniu przeprowadzonym na grupie 5 tys. uczestników, naukowcy z Harvard University ustalili, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może sprzyjać nasileniu objawów depresji i obniżeniu poczucia własnej wartości.

Wiele osób powołuje się jednak na fakt, że nie mogą na dobre się wylogować z sieci, ponieważ obecność online wiąże się z ich życiem prywatnym i zawodowym.

Ile można dziennie korzystać z telefonu

Jaką dawkę internetu można uznać za bezpieczną? Zdaniem analityków tej przestrzeni maksymalna dzienna porcja w social mediach to dwie godziny.

Nie należy jednak traktować tego czasu jako jednej całości – zaleca się, żeby dzielić ten czas na kilka krótszych, maksymalnie 20--30 minutowych porcji. To dawka, która nie zmniejsza (raczej) produktywności w realnym życiu i nie rzutuje na rzeczywiste życie społeczne i towarzyskie.

Specjaliści ds. uzależnień zalecają nawet, żeby ustawiać sobie budzik, co pozwoli na jasny sygnał, kiedy możemy odłożyć telefon, nie tracąc kontroli.

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Kiedy najlepiej odłożyć telefon

Wśród zaleceń podano też optymalną porę, w której nie należy sięgać po telefon. Kiedy należy unikać zaglądania do mediów społecznościowych?

Wymienia się tutaj co najmniej jedną godzinę po przebudzeniu i co najmniej jedną godzinę przed snem. Sprzyja to zachowaniu właściwego rytmu dobowego, uniknięciu obniżenia koncentracji, obniżenia nastroju i uniknięciu problemów z zasypianiem.

Specjaliści zalecają też, żeby korzystać z social mediów wtedy, kiedy nie przeszkadza to naszemu otoczeniu.

Jeśli mamy więc chwilę w samotności, możemy wykorzystać ją na scrollowanie telefonu, ale jeśli jesteśmy w towarzystwie, kulturalnie i zdrowiej dla wszystkich będzie, jeżeli odłożymy telefon.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki