Tworzył kultowe teksty do piosenek zespołu Dżem. Kazimierz Galaś zmarł w wieku 63 lat

2024-12-30 12:19

Ze Śląska napłynęły bardzo smutne wieści. Okazuje się, że autor legendarnych tekstów zespołu Dżem, Kazimierz Galaś, nie żyje. Twórca miał 63 lata. a z zespołem związany był już od lat 70. XX wieku. O jego śmieci poinformował Art Music Club.

Tworzył kultowe teksty do piosenek Dżem. Zmarł w wieku 63 lat
Autor: Facebook/Kazimierz Galaś Tworzył kultowe teksty do piosenek Dżem. Zmarł w wieku 63 lat

Nie żyje Kazimierz Galaś. Był twórcą kultowych tekstów Dżemu

Poeta, twórca znanych przez wielu tekstów piosenek zespołu Dżem, Kazimierz Galaś nie żyje. O śmierci poinformowało Art Music Club w Tychach za pomocą swoich mediów społecznościowych. Poeta związany był z zespołem przez wiele lat.

Z głębokim smutkiem przekazujemy informację, że dzisiaj odszedł od nas wspaniały człowiek, Kazimierz Galaś. Prosimy o chwilę zadumy i modlitwę za Fila

- czytamy na profilu Art Music Clubu w Tychach.

Informacja została podana późnym wieczorem 29 grudnia. Zmarły artysta miał 63 lata. 

W jednym z wywiadów przyznał, że w 1977 roku zespół Dżem zaprosił go na próbę. To była dla niego niesamowita okazja, ponieważ zespół znany był już w Tychach, a on sam miał wówczas zaledwie 16 lat.

Kazimierz Galaś ma na swoim koncie teksty do znanych przez wielu utworów zespołu Dżem. Wśród najpopularniejszych znajdują się: "Ballada o dziwnym malarzu", "Jesiony", czy "Czerwony jak cegła".

Co ciekawe, jego tekst do piosenki "Tylko ty i ja" został nawet wyryty na grobie wieloletniego lidera i piosenkarza Dżem, Ryszarda Riedla.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Miał spotkać się ze znajomymi. Dostał wylewu

Mniej więcej w połowie grudnia media obiegła informacja o podróży Galasia do Wiednia, gdzie miał się spotkać ze swoimi znajomymi. Wówczas, jak poinformował tyski klub, poeta miał odstać wylewu i przebywać w szpitalu w związku ze śpiączką farmakologiczną.

Niestety, w niedziele okazało się, że poecie nie udało się przeżyć. 

Udar mózgu. Tych objawów się wystrzegaj

Wylew to potoczna nazwa dla udaru krwotocznego mózgu. Spowodowany jest on pęknięciem naczynia mózgowego. Co warto wiedzieć, choć występuje on rzadziej niż udar niedokrwienny, to jest jednak zdecydowanie groźniejszy.

Przyczynom może być nieleczenie bądź nieskuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Czasami przyczyną mogą być również zaburzenia krzepnięcia krwi lub niektóre leki czy niewłaściwie stosowane medykamenty.

Wśród objawów najczęściej wymieniane są:

  • osłabienie siły kończyn
  • drętwienie twarzy z wykrzywieniem ust
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia świadomości
  • zawroty głowy z zaburzeniami równowagi

W leczeniu wylewu najważniejszą rolę odgrywa czas. Aby było skuteczne niezbędne jest, by było zastosowane możliwe jak najszybciej od momentu pojawienia się udaru.

Zobacz także: Budowa mózgu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki