Twoje włosy tak wyglądają? To znak, że możesz mieć za wysoki cholesterol

2022-08-03 13:08

Cholesterol jest nam niezbędny do życia, ale gdy jego poziom jest zbyt wysoki, wówczas pojawiają się problemy. Organizm daje nam znać o tym, że poziom cholesterolu jest za wysoki - na to, że masz go za dużo, mogą wskazywać określone objawy, między innymi zmiany w wyglądzie i kondycji włosów.

Twoje włosy tak wyglądają? To znak, że możesz mieć za wysoki cholesterol
Autor: Getty Images

Cholesterol jest substancją tłuszczową. Występuje w większości ludzkich komórek, gdyż pełni wiele ważnych ról - m.in. uczestniczy w produkcji hormonów, kwasów żółciowych, witaminy D, bierze również udział w części procesów zachodzących w układzie nerwowym.

Jest więc niezbędny, jednak wystarczy nam go tyle, ile organizm wyprodukuje w wątrobie - jego nadmiar, dostarczany wraz z pożywieniem, może być dla nas szkodliwy, doprowadza bowiem m.in. do miażdżycy, grożącej zawałem serca lub udarem mózgu, a także m.in. do chorób serca.

Objawy wysokiego cholesterolu widać we włosach

Stężenie cholesterolu we krwi można łatwo monitorować - wystarczy co jakiś czas wykonywać proste badanie krwi. Organizm sam nam jednak daje często znać o tym, że cholesterolu mamy za dużo - zazwyczaj jednak w bardzo subtelny sposób. Niektóre objawy nadmiaru cholesterolu pojawiają się w miejscach, których z cholesterolem bynajmniej nie kojarzymy - a mianowicie we włosach.

Naukowcy z Johns Hopkins University jakiś czas temu przeprowadzili badania na myszach - odkryli, że nadmiar cholesterolu może doprowadzać zarówno do nasilonego wypadania włosów, jak i do ich przedwczesnego siwienia (wyniki opublikowano w Nature Scientific Reports). Myszy podzielono na dwie grupy: jedną karmiono naturalnie, drugie natomiast były na diecie wysokotłuszczowej i wysokocholesterolowej.

Zespół odkrył, że myszy z tej drugiej grupy, żywione w sposób, w jaki odżywia się znaczący odsetek ludzi na świecie, zaczęły tracić włosy i przedwcześnie siwieć - objawy te wykazywało aż 75 proc. gryzoni. Włosy były wyraźnie słabsze, suche, szorstkie w dotyku. „Nasze odkrycia pokazują, że zachodnia dieta powoduje wypadanie włosów i siwienie włosów u myszy. Wierzymy, że podobny proces zachodzi u ludzi, gdy stosują dietę bogatą w tłuszcz i cholesterol” – napisali naukowcy. Zdaniem badaczy ma to związek ze znanym już mechanizmem: gdy w ścianach naczyń odkładają się złogi cholesterolu, przepływ krwi jest utrudniony, przez co do tkanek nie dociera wystarczająca ilość tlenu i składników odżywczych.

Pozostałe objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Siwiejące i wypadające włosy to niejedyne oznaki zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. o jakich ostrzega nas nasz organizm. Objawami wysokiego cholesterolu, które możemy dostrzec gołym okiem, są:

  • żółtaki, czyli tzw. kępki żółte. To woskowe narośla w różnych miejscach na ciele: na powiekach, w zgięciach łokci i kolan, w kącikach oczu i nosa.
  • guzki pod skórą, na ścięgnach Achillesa i w okolicy nadgarstków i guzki na łokciach oraz stopach
  • pogrubiałe, uszkodzone paznokcie u stóp - mogą świadczyć o chorobie tętnic obwodowych wynikającej z podwyższonego przez lata poziomu cholesterolu
  • wolno odrastające włoski na nogach - objaw ten pojawia się z tego samego powodu, z którego włosy przy podwyższonym cholesterolu mogą się przerzedzać: do mieszków dociera zbyt mało substancji odżywczych i tlenu.
  • bolące nogi - tzw. chromanie przestankowe. Konieczność zatrzymywania się do kilka, kilkanaście metrów, uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, ból nasilający się podczas aktywności, a później w spoczynku, mogą świadczyć o chorobie tętnic wynikającej ze zbyt wysokiego poziomu cholesterolu
  • zmiana koloru skóry na nogach - może się ona wydawać jaśniejsza, bledsza (zwłaszcza po uniesieniu) - objaw ten również pojawia się z powodu niedokrwienia tkanek wynikającego ze stopniowego zamykania światła tętnicy.

Jak szybko obniżyć cholesterol?

Wysoki poziom cholesterolu można obniżyć na różne sposoby. Podstawą jej zmiana diety - to, co w niej niezdrowe, a więc białe pieczywo, tłuste mięso i jego przetwory (wędliny, parówki), tłuste produkty mleczne, produkty wysoko przetworzone itp. należy zastąpić produktami, które nie zawierają tłuszczów zwierzęcych ani tłuszczów utwardzonych.

W diecie powinny być obecne rośliny strączkowe, warzywa i owoce, grube kasze, produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, nasiona i orzechy, chude przetwory mleczne, a z mięs - chudy drób i ryby. Dieta powinna łączyć się z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym - spacerami, bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze. Dopiero jeśli to nie pomoże, konieczne jest włączenie leków obniżających poziom cholesterolu - zazwyczaj są to statyny, które hamują aktywność enzymu, wspierającego wytwarzanie cholesterolu w wątrobie, dlatego w trakcie leczenia wątroba produkuje go mniej, w dodatku pod ich wpływem "wyłapuje" z krwi zły cholesterol LDL. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki