Twój palec tak wygląda? To może być objaw wysokiego cukru
Wygląd palców dłoni może wiele powiedzieć o stanie zdrowia, a nawet wskazać możliwą przyczynę dolegliwości. Naukowcy ze Szwecji odkryli właśnie kolejne powiązanie - tak zwany "palec spustowy" może świadczyć o zbyt wysokim poziomie cukru we krwi.
Palec spustowy, określany również jako "palec zablokowany" oznacza stan, kiedy jeden lub więcej palców stale jest zgięty i trudno go wyprostować. Objaw ten najczęściej dotyczy paca serdecznego lub kciuka, a sam palec układa się w pozycji, jaka do złudzenia przypomina tę, którą przyjmuje palec ułożony na spuście broni palnej gotowej do strzału.
Palec spustowy - co to takiego i skąd się bierze?
Palec spustowy trudno jest wyprostować co ma związek z pogrubieniem ścięgien odpowiedzialnych za jego zginanie i prostowanie, a także ze zgrubieniem pochewki tkanki łącznej. Z tego powodu palec - jeden lub więcej - stale jest przygięty w kierunku dłoni i unieruchomiony w tej pozycji.
To nie tylko uciążliwe, gdyż utrudnia, a czasem uniemożliwia wykonywanie różnych czynności. Stan ten również jest bolesny i często konieczna jest operacja.
Takie palce często mają chorzy na cukrzycę
Takie zablokowane palce mogą mieć różne przyczyny. Jednak, co pokazały najnowsze badania przeprowadzone w Szwecji, ich ryzyko wzrasta u osób, które mają za wysoki poziom cukru we krwi. Jak wyjaśnił jeden z autorów badania, Mattias Rydberg, doktorant na Uniwersytecie w Lund, lekarz rezydent w Szpitalu Uniwersyteckim Skåne, w klinice chirurgii ręki zauważono, że na palec spustowy częściej cierpią osoby z cukrzycą, zarówno typu 1 jak i typu 2 - tacy pacjenci stanowią ogółem ponad 20 proc. osób, które z tego powodu potrzebują operacji.
By zbadać, czy to zjawisko dotyczy szerszej populacji, badacze przeanalizowali dwie bazy danych zdrowotnych: bazę regionu Skåne zawierającą wszystkie diagnozy medyczne oraz ogólnokrajowy szwedzki rejestr chorych na cukrzycę. Ustalili, że palec spustowy dotyka w sumie do 1,5 proc. populacji, jednak diagnozę taką otrzymuje nawet 15 proc. osób chorych na cukrzycę - najczęściej są to osoby chorujące na cukrzycę typu 1.
Badacze ustalili, że palce spustowe występują wśród obu płci. Jednak jeśli poziom cukru jest źle kontrolowany, dolegliwości nasilają się - przykładowo mężczyźni z najgorzej kontrolowana cukrzycą mają aż pięciokrotnie wyższe ryzyko tej przypadłości niż panowie, których poziom cukru jest pod względnie dobrą kontrolą.
Dlaczego wysoki cukier zmienia wygląd palców?
Póki co nie poznano dokładnych mechanizmów, które wpływają na to, że palce osób chorujących na źle kontrolowaną cukrzycę mogą przybierać taki wygląd. Badacze są zdania, że ma to bezpośredni związek ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi - z tego powodu grubsze stają się zarówno ścięgna zginaczy, jak i pochewki tkanki łącznej. Łatwiej się więc blokują.
Przypadłość ta może mieć również związek z typowym dla cukrzycy uszkodzeniem nerwów, ale także z uciskiem na nerwy i zgrubieniem tkanki łącznej dłoni - wyjaśnił Lars B. Dahlin, profesor na Uniwersytecie w Lund i konsultant chirurgii ręki w Szpitalu Uniwersyteckim Skåne.
Czy palce spustowe mogą ostrzegać przed cukrzycą typu 2?
Mimo, że palce spustowe są charakterystyczne przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę typu 1, występują również u osób z cukrzycą typu 2. Badacze chcą sprawdzić, czy mogą być one również sygnałem ostrzegawczym w przypadku osób, u których cukrzyca typu 2 nie została jeszcze wykryta - zapowiedział Mattias Rydberg.
Zamierzają również ocenić, czy w przypadku diabetyków skuteczną metodą jest operacja i zbadać, ile czasu potrzebują oni na odzyskanie pełnej sprawności ręki po takim zabiegu.