Trwają bezpłatne badania w kierunku jaskry. Na liście ponad 30 miast
Eksperci alarmują, że w Polsce na jaskrę choruje 800 tys. osób, a połowa z nich może nawet o tym nie wiedzieć. Schorzenie to zwykle nie boli, ale osłabia wzrok. W ramach akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaska" ruszyły bezpłatne badania w kierunku jaskry. Zbadać wzrok można w ponad 60 gabinetach okulistycznych w 36 polskich miastach.
Jaskra to groźna choroba oczu
Światowy Tydzień Jaskry jest międzynarodową inicjatywą lekarzy okulistów, która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry nazywanej "cichym złodziejem wzroku". Obchodzony jest w dniach od 12 do 18 marca 2023 roku.
Jaskra charakteryzuje się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Rozwija się latami, często nie dając żadnych objawów. Może na nią zachorować każdy bez względu na wiek i płeć. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra jest drugą przyczyną nieodwracalnej ślepoty w krajach rozwiniętych.
Eksperci alarmują, że w Polsce cierpi na tę chorobę nawet 800 tys. osób, z czego jedynie połowa została zdiagnozowana. "Tymczasem tylko wczesna diagnostyka jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania" – podkreśla Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Zadbaj o swój wzrok. Darmowe badania w kierunku jaskry
W ramach akcji "Polscy Okuliści Kontra Jaskra" można skorzystać z darmowych badań, które są dostępne w 36 polskich miastach w 15 województwach, w ponad 60 gabinetach okulistycznych.
Szef Sekcji Jaskry w Polskim Towarzystwie Okulistycznym prof. Jacek Szaflik zaprasza na badania osoby powyżej 45. roku życia, które nie odwiedzały okulisty. - Nie zapraszamy osób, które mają już zdiagnozowaną jaskrę. Takie osoby prosimy, żeby przyszły na regularną wizytę okulistyczną – dodał ekspert w rozmowie z RMF FM.
Bezpłatne badanie oczu pod kątem jaskry obejmuje wypełnienie ankiety, badanie dna oka, nerwu wzrokowego i ciśnienia wewnątrzgałkowego. Łącznie trwa ono od kilkunastu minut do pół godziny. Lista placówek jest dostępna na stronie organizatora wydarzenia – Polskiego Towarzystwa Okulistycznego: tydzienjaskry.pl. Badania są wykonywane w lokalnych ośrodkach medycznych, m.in. w Białymstoku, Lublinie, Nowym Sączu, Piasecznie, Poznaniu, Rabce Zdrój, Rzeszowie, Szczecinie, Świdnicy, Warszawie, Wołominie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Wśród czynników, mogących przyczynić się do rozwoju jaskry, wymienia się m.in. występowanie tej choroby w rodzinie, wiek powyżej 40. roku życia, nadmierny i przewlekły stres, wady wzroku (krótkowzroczność lub nadwzroczność), częste migreny, niedociśnienie tętnicze i cukrzycę.
Niezależnie od głównych czynników warto wykonywać kontrolne badania wzroku. Każdy powinien przejść przynajmniej raz w roku pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka powinny zgłaszać się do lekarza specjalisty nawet co sześć miesięcy.