Trwa naukowy spór o e-papierosy. Czy mogą pomagać w rzucaniu palenia?
E-papierosy stały się alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Ich popularność wynika także z faktu, że wiele osób traktowało wapowanie jako sposób na zerwanie z nałogiem. Jak jest naprawdę? Czy e-papierosy faktycznie mogą pomóc rzucić palenie?
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z dwóch dekad na temat palenia 800 000 nastolatków w wieku powyżej 23 lat. Okazało się, że w latach 90. zaobserwowano tendencję spadkową nieudanych prób rzucenia palenia. Natomiast od 2020 r. nastąpił ich wzrost o prawie 6%!
E-papierosy nie pomagają w rzuceniu palenia?
Według danych wskaźniki próby niepowodzeń rzucenia e-papierosów były dwukrotnie wyższe niż w przypadku tradycyjnych papierosów.
Analizując dane dotyczące tylko dla e-papierosów, naukowcy stwierdzili, że 4,1 procent prób rzucenia palenia zakończyło się niepowodzeniem. Wyniki badania są niezwykle istotne ze względu na wzrost popularności wapowania.
„Wkład e-papierosów w nieudane próby rzucenia nikotyny wśród nastolatków jest znaczny” - stwierdził główny autor badania, dr Richard Miech.
Autorzy badania uważają, że wyniki te należy uwzględnić w polityce dotyczącej e-papierosów. Z badaniem nie zgadzają się natomiast Brytyjczycy, którzy uważają, że wapowanie ma pomóc w rzuceniu palenia.
Co ciekawe, badanie to zostało uznane przez niektórych badaczy za wątpliwe. Profesor Lion Shahab, ekspert w dziedzinie psychologii zdrowia z University College London stwierdził że "Niestety, badanie to zawiera poważne błędy i mówi nam bardzo niewiele".
Założeniem e-papierosów miała być pomoc w rzuceniu palenia tytoniu. Jak planował sekretarz zdrowia Sajida Javida, Anglia miała stać się pierwszym krajem na świecie, który przepisuje e-papierosy w celu pomocy w odzwyczajeniu się ludzi od regularnego palenia papierosów.
Naukowcy jednak nie są zgodni co do skuteczności tej metody radzenia sobie z nałogiem.
Porady eksperta