Tragiczne skutki nowego "muchomorowego trendu". Trzy osoby trafiły na OIOM

2022-10-15 16:41

O tym, jak niebezpieczny może być finał spożycia trującego grzyba, przekonały się trzy młode osoby z Łodzi, które trafiły na OIOM Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Wszystko przez nowy trend.

zatrucie muchomorem
Autor: Getty Images

W krótkim odstępie czasu na oddział toksykologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi trafiło ostatnio trzech młodych pacjentów po zjedzeniu muchomora czerwonego. Wszystkiemu winien jest niebezpieczny trend krążący w mediach społecznościowych, który pomimo wielu ostrzeżeń dotyczących powagi konsekwencji, nie traci na popularności.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

Przez niebezpieczny trend trafili na OIOM

Nowa, niebezpieczna "moda" polega na spożywaniu muchomorów czerwonych. Grzyb wymaga długiego procesu suszenia, bowiem właśnie w jego przebiegu kwas ibotenowy zawarty w muchomorze zamienia się w muscymol, który wykazuje działanie toksyczne. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi twierdzą, że prawdopodobnie było to celowe spożycie w celu odurzenia. Takich przypadków na polskich oddziałach toksykologicznych jest więcej. 

- Nie były to zatrucia śmiertelne, ale wymagały hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Było to spożycie celowe, z zamiarem spowodowania odurzenia - przekazał kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Waldemar Machała, w rozmowie z serwisem Onet.

Lasy Państwowe apelują: "Nowa internetowa moda może mieć tragiczne skutki"

Na oficjalnym profilu Lasów Państwowych na Facebooku napisano:

"Kiedyś sądziłam, że grzybami można zatruć się jedynie poprzez pomyłkę. Jednak wczorajsza lektura postu na IG u doktorka_od_7_bolesci spowodowała ciarki, gdy czytałam o nowej internetowej modzie i kolejnych chętnych do zajadania się muchomorami, dlatego myślę, że warto przypomnieć kilka faktów na temat zatruć grzybami. 

U doktorka_od_7_bolesci czytamy, że "Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym, i często z nim mylonym muchomorem plamistym są: kwas ibotenowy (panetryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. Grzyby te zawierają także cały wachlarz substancji aktywnych, między innymi kwas stizolobowy i stizolobinowy oraz kwasy aminodikarboksyetolotiopropoanowe".

Wszystkie te substancje działają wielokierunkowo na organizm człowieka i obraz zatrucia może być niejednorodny."

Jakie objawy mogą wystąpić po zatruciu muchomorem?

Powołując się na słowa lek. Ewy Stawiarskiej (@doktorka_od_7_bolesci), objawy zatrucia muchomorem mogą być następujące:

  • zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej,
  • zaburzenia orientacji w miejscu i czasie,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • euforia,
  • lęk,
  • omamy wzrokowe i słuchowe.

Zatrucie substancją toksyczną - gdzie szukać pomocy? 

W przypadku zatrucia substancją toksyczną należy skontaktować się z jednym z Ośrodków Informacji Toksykologicznej. Numer telefonu dla Warszawy to 607 218 174.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki