Tragiczna śmierć wybitnej biegaczki. Zmarła podczas porodu

2023-06-14 14:53

Mistrzyni olimpijska, Tori Bowie, na początku maja została znaleziona w swoim domu martwa. Sprinterka miała zaledwie 32 lata i była w zaawansowanej ciąży. Spekulowano, że popełniła samobójstwo. Sekcja zwłok wykazała, jaka była prawdziwa przyczyna śmierci.

Tori Bowie
Autor: AP PHOTO/ALASTAIR GRANT Tragiczna śmierć wybitnej biegaczki. Zmarła podczas porodu

Tori Bowie zmarła mając 32 lata 

Frentorish Bowie, znana jako Tori Bowie, 32-letnia była mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska, została znaleziona martwa w swoim domu w Orlando w Winter Garden na Florydzie na początku maja. Policję zaalarmowali zaniepokojeni bliscy, którzy nie mieli kontaktu z Tori od kilku dni.

Biegaczka miała przed śmiercią być w ciąży. Plotkowano o jej dziwnych zachowaniach, alienowaniu się od ludzi, agresji wobec chłopaka, depresji i kolejnych załamaniach nerwowych, jakich miała doświadczać w ostatnim czasie. Tajemnicza śmierć wzmogła teorie spiskowe, sugerowano, że Tori Bowie mogła targnąć się na swoje życie. Prawda okazała się jeszcze bardziej przerażająca.

Zakrzepica w ciąży i po porodzie. Kiedy o niej mówimy?

Tori Bowie zmarła przy porodzie

Jak wykazała sekcja zwłok, będąca w chwili śmierci w 8. miesiącu ciąży Tori Bowie zaczęła w domu niespodziewanie rodzić. Niestety, w pobliżu nie było nikogo, kto mógłby pomóc, gdy doszło do komplikacji.

Jak stwierdzono po przeprowadzeniu autopsji, podczas rozpoczynającej się akcji porodowej doszło do rzucawki i niewydolności oddechowej u mistrzyni. W konsekwencji nastąpił zgon sportsmenki. Zmarło także jej nienarodzone dziecko.

Tori Bowie - kim była?

Tori Bowie zaczynała przygodę ze sportem od skoku w dal. Największe sukcesy odnosiła jednak na bieżni. Na dystansie 100 m wywalczyła m.in. brąz w Mistrzostwach Świata w Pekinie (2015), złote krążki zdobyła w biegu indywidualnym i w biegu sztafetowym na Mistrzostwach Świata w Londynie (2017), srebro w biegu indywidualnym i złoto w sztafecie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Jeneiro (2016). Z tych samych igrzysk wróciła jeszcze z brązem z biegu na 200 m.

Rzucawka ciążowa - przyczyny i objawy

Rzucawka ciążowa, eclampsia, to poważny stan zagrażający życiu matki i płodu. Objawy to drgawki toniczno-kloniczne i utrata przytomności. Za czynniki podwyższonego ryzyka uważa się m.in. nadciśnienie, cukrzycę, choroby nerek.

Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się wzrostem ciśnienia tętniczego powyżej 150/100, białkomoczem, wzrostem poziomu ALT, AST, kreatyniny i kwasu moczowego, przy jednoczesnym spadku poziomu płytek krwi. Objawami mogą być zaburzenia neurologiczne, zaburzenia widzenia, bóle głowy, bóle brzucha, wymioty i nudności.

Statystycznie rzucawka zdarza się u jednej na 100 kobiet, u których zdiagnozowano stan przedrzucawkowy. Jednak może się też zdarzyć, że rzucawka pojawi się niepoprzedzona stanem przedrzucawkowym. W diagnostyce należy wykluczyć m.in. padaczkę czy tężyczkę. Umiera ponad 4 proc. pacjentek z rzucawką i nawet 30 proc. noworodków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki