Tragedia w rodzinie znanej polskiej biznesmenki. Nie żyje jej 19-letni syn
19-letni Marco Troper, syn byłej dyrektor generalnej serwisu YouTube Susan Wojcicki, nie żyje. Do tragicznego zdarzenia, które doprowadziło do śmierci nastolatka, doszło w akademiku Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Szczegóły sprawy ujawniła na Facebooku babcia chłopaka.
To miało być takie piękne, dobre, długie życie. Nie ma wątpliwości, że 19-letniego studenta matematyki zabiły narkotyki. Nie ma natomiast jeszcze pewności, czy bezpośrednią przyczyną było przedawkowanie, zażycie nowej, wyjątkowo szkodliwej substancji, czy na przykład reakcja alergiczna na składnik mieszanki. To jednak w obliczu tego nieszczęścia sprawa drugorzędna. Przerażający jest fakt, że nawet nie będąc narkomanem, a jedynie użytkownikiem z ciekawości, można umrzeć.
Marco Troper: "Życie było za krótkie"
Esther Wojcicki, babcia Marco, poinformowała o jego śmierci we wzruszającym poście zamieszczonym na Facebooku. Kobieta pisała, że jej ukochany wnuk właśnie rozpoczynał drugi semestr pierwszego roku (studiował na kierunku matematycznym). Dodała również, że w domu nieustannie opowiadał im niekończące się historie o swoim studenckim życiu.
- Życie Marco było zbyt krótkie. Wszyscy jesteśmy zdruzgotani, myśląc o wszystkich możliwościach i doświadczeniach życiowych, które go ominą i za którymi będziemy razem tęsknić. Marco, wszyscy cię kochamy i tęsknimy za tobą bardziej, niż kiedykolwiek byś przypuszczał - napisała.
Syn Susan Wojcicki - przyczyna śmierci
Uczelnia w oficjalnym komunikacie poinformowała, że wykluczony jest udział osób trzecich. Rzeczniczka uniwersytetu Janet Gilmore powiedziała, że nie było żadnych przesłanek wskazujących na przestępstwo.
Esther Wojcicki wyjawiła jednak lokalnemu portalowi SFGATE, że najprawdopodobniej było to przedawkowanie narkotyków.
- Zażył narkotyki, ale nie wiemy, co w nich było. Jedno wiemy na pewno: był to narkotyk.
Susan Wojcicki - kim jest matka Marca Tropera
56-letnia Susan Wojcicki to znana na całym świecie biznesmenka. Mówi się o niej, że jest "matką Google'a". Przez lata była dyrektorką generalną serwisu YouTube. W 2023 roku kobieta zrezygnowała z tej funkcji, tłumacząc swoją decyzję chęcią skupienia się na rodzinie i zdrowiu.
Wojcicki ma polskie obywatelstwo i mocne polskie korzenie. Jej ojcem był znany profesor fizyki Stanisław Wójcicki, a dziadkiem znany polski prawnik, działacz ruchu ludowego i poseł na Sejm.
Narkotyki - odległy problem?
WHO podaje, że około 270 milionów ludzi (czyli około 5,5% światowej populacji w wieku 15–64 lata) sięga rocznie po środki psychoaktywne, a około 35 milionów ludzi cierpi na zaburzenia związane z używaniem narkotyków. Szacuje się, że około 0,5 miliona zgonów rocznie jest związanych z używaniem narkotyków.
W Polsce, według raportu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii o stanie narkomanii, nie odnotowujemy dużej liczby zgonów spowodowanych bezpośrednio przedawkowaniem narkotyków.
Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce zarejestrowano 199 zgonów, a w 2017 roku – 202 zgony, których przyczyną były narkotyki. Dane z 2018 roku pokazują, że ofiarami śmiertelnych przedawkowań w naszym kraju są przede wszystkim mężczyźni (69% przypadków).
Według streetworkerów i organizacji społecznych, zajmujących się problemem zażywania narkotyków w Polsce, oficjalne raporty w niewielkim stopniu odzwierciedlają bieżącą sytuację, gdyż od lat nie analizują właściwie nowych zjawisk, jak okazyjne sięganie po substancje odurzające, zakupy w sieci, odroczone skutki zażywania narkotyków, kultura "białych kołnierzyków" a narkotyki, domowa produkcja dopalaczy itp.
Czytaj także:
Zabójczy krokodyl do zrobienia w domu z leków bez recepty. "Brak kontroli"
Dopalacze - objawy zatrucia i skutki uboczne zażywania dopalaczy