Trafiła na SOR z migotaniem przedsionków. Przyczyna może wprawić w osłupienie

2023-03-14 7:38

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. W jego trakcie serce bije nierówno i zbyt szybko. Epizody arytmii zazwyczaj pojawiają się u osób, które mają uszkodzony mięsień sercowy. U pewnej kobiety do napadów migotania przedsionków dochodziło z przyczyny, która zadziwiła nawet lekarzy.

Trafiła na SOR z migotaniem przedsionków. Przyczyna może wprawić w osłupienie
Autor: Getty Images Trafiła na SOR z migotaniem przedsionków. Przyczyna może wprawić w osłupienie

Migotanie przedsionków to efekt uszkodzenia mięśnia sercowego, do którego może dojść w wyniku przewlekłej choroby – w tym nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy – lub na skutek wady zastawek.

Z biegiem lat dochodzi do stopniowego uszkodzenia komórek wytwarzających i przewodzących impulsy elektryczne w sercu. Wówczas pojawiają się charakterystyczne objawy arytmii – takie jak kołatanie serca, jego szybkie i nieregularne bicie, a także zawroty głowy, uczucie zmęczenia, duszności, ból w klatce piersiowej czy omdlenia.

Napad migotania przedsionków mogą wywołać różne czynniki, w tym zaburzenia elektrolitowe, przejściowe niedokrwienie serca czy zaburzenia związane np. z nadczynnością tarczycy. Jak pokazuje przypadek 63-letniej pacjentki, opisany w The Permanente Journal, może do niego dojść również z zupełnie innej, nietypowej przyczyny.

Poradnik Zdrowie - Migotanie przedsionków

63-latka miała regularne napady arytmii 

U kobiety (jej dane utajniono) kilka miesięcy wcześniej rozpoznano napadowe migotanie przedsionków. Epizody arytmii pojawiały się u niej co jakiś czas. Pacjentka zgłosiła się na oddział ratunkowy, gdy domowy ciśnieniomierz wskazał, że jej serce bije nierówno i zbyt szybko.

Obawy pacjentki potwierdziło badanie EKG – rozpoznano typowe trzepotanie przedsionków z blokiem przedsionkowo-komorowym. Przyjęto ją do szpitala, gdzie otrzymała leki. Dwa tygodnie po wypisie sytuacja powtórzyła się, a serce biło jeszcze szybciej, niż wcześniej.

W ciągu kolejnych kilku miesięcy epizody migotania przedsionków powtarzały się już regularnie. Na polecenie lekarza rejestrowała pracę serca za pomocą domowego urządzenia, zapisywała również wszystkie wykonywane czynności, w tym rodzaj spożywanych pokarmów i napojów.

Zimne napoje to jeden z możliwych wyzwalaczy 

Jak się okazało, napady arytmii wywoływało u niej picie zimnych napojów gazowanych, schłodzonego soku z mango i owoców wyjętych z lodówki tuż przed jedzeniem. Co ciekawe, im szybciej jadła lub piła, tym częściej dochodziło do arytmii.

Obserwacje te potwierdziła modyfikacja sposobu, w jaki jadła. Małe łyki zimnych płynów i niewielkie kęsy owoców nie wywoływały epizodów arytmii – konsekwentnie powodowały ją natomiast większe ilości napojów o wyższej lepkości, np. koktajli owocowych, a także większe ilości zjedzonych naraz owoców – zwłaszcza plasterków melona. Napad migotania przedsionków trwał wówczas kilka godzin.

Jak podkreślają badacze, spożywanie zimnych napojów jest znaną, ale bardzo rzadką przyczyną arytmii serca - jak do tej pory opisano niewiele podobnych przypadków. Mechanizm tego zjawiska nie został dokładnie poznany. Lekarze podejrzewają, że przejście zimnej treści pokarmowej przez przełyk w okolicy lewej komory może wywołać częstoskurcz przedsionkowy, doprowadzając do zaburzeń rytmu serca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki