Toksyczna chmura pyłu nadciąga nad Polskę. Czy jest groźna?

2023-07-02 12:08

Płonące lasy Kanady pochłonęły już blisko 8 milionów hektarów powierzchni. Pożary te znacząco wpływają na pogorszenie jakości powietrza, a ich wpływ nie ogranicza się do Ameryki Północnej. Zgodnie z danymi od Copernicus Atmosphere Monitoring Service, toksyczna chmura przemierzyła Atlantyk i dotarła do Europy. Czy mamy powody do obaw?

Toksyczna chmura pyłu nadciąga nad Polskę. Czy jest groźna?
Autor: Getty Image / Twitter/CopernicusECMWF

Dym pochodzący z płonących lasów Kanady zdołał dotrzeć do Europy. NASA udostępniła obrazy z satelity Terra, ukazujący dym unoszący się nad Atlantykiem i przemieszczający się naszego kontynentu.

Toksyczny pył nad Polską

Kanada i część Stanów Zjednoczonych doświadczają bezprecedensowej fali pożarów, które zniszczyły niemal osiem milionów hektarów lasów. Toksyczna chmura dymu, początkowo otoczyła wschodnie wybrzeże obu krajów, a następnie przemieściła się nad terytorium Europy.

W czwartek (29 czerwca 2023) rano, na Twitterze pojawiła się symulacja udostępniona przez Copernicus EU - część kosmicznego programu Unii Europejskiej skoncentrowanej na obserwacji Ziemi. Na podstawie zdjęć wykonanych przez satelitę Sentinel 3 w środę, ukazuje ona dym docierający do naszego kontynentu.

Zgodnie z ocenami specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej, dym dotrze również do Polski. Niemniej jednak uspokajają oni, że chmura, która przesuwa się nad Europą, znajduje się na wyższej warstwie atmosfery niż w Kanadzie i USA, więc nie jest bardzo prawdopodobne, aby stanowiła duże zagrożenie jak na kontynencie północnoamerykańskim.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska komentuje

Serwis Wirtualna Polska zwrócił się do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z zapytanie o sytuację w naszym kraju. - Otrzymaliśmy informację, że bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza na stacjach automatycznych prowadzone w ramach państwowego monitoringu środowiska w dniu 29.06 nie wskazywały na podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 i negatywny wpływ pożarów na obszarze Kanady na jakość powietrza w Polski - przekazał portal.

Krótkoterminowe prognozy jakości powietrza na trzy kolejne dni realizowane przez IOŚ-PIB nie przewidują wysokich stężeń pyłów zawieszonych - przekazał GIOŚ.

Ryzyko związane z dymem z pożarów jest największe dla mieszkańców Kanady i Stanów Zjednoczonych. W Toronto wydane zostało specjalne ostrzeżenie w związku z nadchodzącymi w środę chmurami dymu pochodzącego z pożarów lasów w północnym Ontario i Quebecu. Zasugerowano by pozostać w domach, a w przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz, założenie maski ochronnej. Analogiczne zalecenie zostało wydane dla obywateli amerykańskich stanów położonych w środkowej i północnej części kraju.

Wpływ pyłu zawieszonego na zdrowie

Pożary lasów powodują wydzielanie dużej liczby drobnych cząstek stałych PM 2.5, które są wyjątkowo szkodliwe, ponieważ mogą przeniknąć głęboko do tkanek płucnych i dalej do układu krwionośnego. Inhalowanie cząstek stałych może pogorszyć stan istniejących schorzeń. Cząstki z kategorii PM10 mogą wywoływać takie objawy jak kaszel, problemy z oddychaniem oraz duszności, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki