To sygnał, który wysyła organizm tuż przed śmiercią. Jak rozpoznać łabędzi śpiew?
Proces umierania jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla wszystkich – zarówno dla chorego, jego rodziny, jak i personelu medycznego w szpitalach i ośrodkach opieki paliatywnej. Widok umierającej osoby wywołuje wiele silnych emocji, często temu towarzyszy potworny ból i pustka. Organizm człowieka tuż przed śmiercią wysyła sygnały zwiastujące, że to koniec. Jednym z nich jest łabędzi śpiew.
Śmierć bliskiej osoby bywa naprawdę ciężkim, wręcz szokującym doświadczeniem. Wywołuje w nas kryzys emocjonalny, poczucie przytłoczenia, osamotnienia niesprawiedliwości, smutek, gniew, lęk, osamotnienie i wiele innych stanów. Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby wymaga czasu.
Ten śpiew zapowiada rychłą śmierć
Nie sposób przygotować się na ostateczne odejście kogoś, z kim łączyła nas szczególnie wyjątkowa więź. Rodzina osoby umierającej osoby czuwa zwykle przy jej łóżku, by nie była ona sama w chwili śmierci. Jest to widok, który rozdziera serca, wyciska łzy i uświadamia, że osoba, którą kochamy, odchodzi już na zawsze.
Jedną z oznak wskazujących, że śmierć jest tuż tuż, to łabędzi śpiew. Jest to metafora, która oznacza ostatni występ, ostatnie dzieło lub dzieło kończące jakiś okres. Pojawiała się ona w wielu legendach i podaniach ludowych. Według wierzeń pradawnych mieszkańców Skandynawii dostojny ptak przez całe życie pozostaje niemy. Natomiast… w obliczu nachodzącej śmierci wydobywa z siebie zapadające w pamięć dźwięki. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w praktyce.
Pradawny termin ostatniego przejawu życia łabędzia jest obecnie używany w środowisku medycznym, szczególnie przez pracowników szpitali i hospicjów. To obrazowe wyrażenie na stałe zagościło w ich słowniku – wykorzystują je na co dzień. Dla nich łabędzi śpiew oznacza sygnał, który zapowiada nieuchronne pożegnanie się z pacjentem.
Jak rozpoznać łabędzi śpiew?
Z biegiem lat personel ochrony zdrowia uczy się rozpoznawać, jakie sygnały wysyła organizm kilka, kilkanaście godzin przed śmiercią. Łabędzi śpiew można usłyszeć w ośrodkach opieki paliatywnej i salach szpitalnych. O jego charakterystycznych cechach opowiedziała w rozmowie dla "Gazety Wyborczej" Katarzyna Szubert, doświadczona pielęgniarka i właścicielka agencji opiekującej się osobami starszymi, chorymi oraz z niepełnosprawnością w tych najtrudniejszych chwilach.
Łabędzi śpiew opisała jako "takie chrobotanie podczas oddychania". Jak dodała, "płuca przestają prawidłowo pracować". Szubert wymieniła również inne oznaki zbliżającej się śmierci. Są to:
- płytki oddech,
- szkliste oczy,
- zasinienia palców,
- niskie ciśnienie i saturacja.
Polecany artykuł: