To się dzieje z ciałem po odstawieniu leków na odchudzanie. Specjaliści wyliczają

2024-05-23 10:45

Leki odchudzające są dla wielu ogromną pomocą w walce z niechcianymi kilogramami. Wiele osób zastanawia się jednak, co się stanie, kiedy przestaniemy je brać. Naukowcy z Waszyngtońskiego Centrum Kontroli Wagi i Badań odpowiadają na to nurtujące pytanie.

To się dzieje z ciałem po odstawieniu leków na odchudzanie. Specjaliści wyliczają
Autor: fot. Getty Images To się dzieje z ciałem po odstawieniu leków na odchudzanie. Specjaliści wyliczają

Otyłość jako choroba przewlekła. Ekspertka wyjaśnia

Niektórzy ludzie żyją w przekonaniu, że leki odchudzające są trwałą receptą na otyłość. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się Domenica Rubino, dyrektorka Waszyngtońskiego Centrum Kontroli Wagi i Badań. Specjalistka tłumaczy, że otyłość nie jest infekcją, przy której wystarczy wziąć antybiotyki i będzie po sprawie. Jak mówi:

Otyłość nie różni się niczym od nadciśnienia, cukrzycy czy wielu innych chorób przewlekłych, z którymi mamy do czynienia, i które wymagają przewlekłego stosowania leków.

W ostatnich latach rynkiem zawładnęła nowa klasa leków znanych jako analogi GLP-1. Popularność zyskały ze względu na zdolność do naśladowania działania naturalnego hormonu jelitowego GLP-1, wywołującego uczucie sytości.

Leki nowej generacji całkowicie zmieniły podejście do utraty wagi. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że leki GLP-1 pomagają ludziom skutecznie schudnąć. Pacjenci tracą średnio 15 proc. masy ciała w 68 tygodni. Co więcej, według niektórych badań, leki te mogą zmniejszać ryzyko zawałów serca i udarów mózgu u osób z chorobami sercowo naczyniowymi.

Biorąc jednak pod uwagę możliwe skutki uboczne takie jak nudności, bóle brzucha i zgaga oraz wysoką cenę leków ludzie zastanawiają się, co będzie później? Jak zachowa się nasze ciało – i waga – po odstawieniu leków?

5 błędów spowalniających odchudzanie

Leki na odchudzanie. Ryzyko po zakończeniu leczenia

Wiele różnych badań próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Większość z nich jednak wskazuje na tę samą odpowiedź. Jeśli w odchudzaniu polegamy wyłącznie na lekach, po ich odstawieniu nasza waga szybko zacznie rosnąć.

W badaniu z 2021 roku uczestnicy otrzymywali leki odchudzające przez 68 tygodni, w czasie których stracili średnio 15 proc. swojej masy ciała. Niestety w ciągu 12 miesięcy od zakończenia leczenia, pacjenci odzyskali dwie trzecie swojej wcześniejszej wagi.

W innym badaniu natomiast 800 osób otrzymywało cotygodniowo leki, którym towarzyszyła modyfikacja diety, zalecany program ćwiczeń i porada psychologiczna. Dzięki temu stracili około 11 proc. masy działa w ciągu czterech miesięcy. Jedna trzecia uczestników przez kolejny rok otrzymywała placebo zamiast leków. W tym czasie odzyskali oni około 7 proc. utraconej wcześniej masy ciała.

Eksperci na całym świecie wyciągnęli podobne wnioski w swoich badaniach. Alex Miras, profesor medycyny klinicznej na Uniwersytecie w Ulster przyznaje, że maksymalnie 10 proc. osób będzie w stanie utrzymać utraconą wagę po odstawieniu leków. W szczególności dlatego, że szybciej odzyskuje się kilogramy niż je gubi. Eksperci przyznają, że można się było tego spodziewać. W przypadku otyłości, tak samo jak wszystkich chorób przewlekłych, po zakończeniu leczenia zazwyczaj występuje nawrót choroby.

Sonda
Stosujesz diety odchudzające?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki