"To pierwszy taki przypadek". Użądlenie osy skończyło się udarem
Pasiaste zagrożenia w postaci pszczół, os i szerszeni stanowią poważne niebezpieczeństwo, o którym na własnej skórze przekonał się pewien 60-latek. Eksperci opisali pierwszy przypadek, w którym użądlenie osy, doprowadziło do jednej z najcięższych postaci udaru. Teraz ostrzegają, by nie ignorować niepokojących objawów po ataku owadów i zwracać uwagę na to rzadkie powikłanie.
Opisany przypadek dotyczy mężczyzny z Chin, który trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy jednego z tamtejszych szpitali. 60-latek skarżył się na silne bóle głowy. Pacjent był przytomny, a lekarze w badaniu przedmiotowym zauważyli na jego ciele - cztery ślady użądleń na głowie oraz plecach z miejscowym obrzękiem i rumieniem wokół ran, a także sztywność karku.
Pierwszy przypadek udaru wywołany przez użądlenie osy
Specjaliści zalecili wykonanie bardziej szczegółowych badań takich jak tomografia komputerowa. Te jednak nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Dopiero nakłucie lędźwiowe pozwoliło rozpoznać krwotok podpajęczynówkowy (SAH) wywołany użądleniem osy.
Mężczyzna otrzymał m.in. leki przeciwalergiczne, nimodypinę z powodu możliwego skurczu naczyń oraz mannitol, by obniżyć ciśnienie śródczaszkowe. Po 14 dniach został wypisany do domu. Eksperci w opisie tego przypadku podkreślili, że SAH jest rzadkim powikłaniem wywołanym przez owady błonkoskrzydłe.
Zagrożenie, które prowadzi do śmierci
Najczęściej krwotok podpajęczynówkowy występuje w wyniku pęknięcia tętniaka. Wówczas dochodzi do gromadzenia się krwi, które zwiększa nacisk na mózg. Jego konsekwencją jest uszkodzenie komórek mózgowych, które może zagrażać życiu oraz powodować m.in. obrzęk mózgu i wodogłowie.
Krwotok podpajęczynówkowy to jedna z najcięższych postaci udaru mózgu. Do jego typowych objawów należy:
- podwójne widzenie,
- wymioty i nudności,
- silny ból głowy,
- problemy z mówieniem,
- utrata przytomności,
- drgawki,
- wrażliwość na światło,
- opadająca powieka,
- problemy z koncentracją.
Choć SAH jest rzadkim powikłaniem użądlenia przez owady – najczęściej przez pszczoły - zdaniem autorów opisanej sytuacji, jest to pierwszy opisany przypadek krwotoku podpajęczynówkowego spowodowanego przez użądlenie osy.