To pierwszy taki lek. Może pomóc milionom chorych, ale ma długą listę skutków ubocznych

2023-02-10 7:45

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy doustny lek do leczenia anemii wywołanej przewlekłą chorobą nerek. Inne dostępne do tej pory metody terapii wymagały stosowania zastrzyków.

To pierwszy taki lek. Może pomóc milionom chorych
Autor: Getty Images To pierwszy taki lek. Może pomóc milionom chorych

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest chorobą cywilizacyjną, a statystyki pokazują, że jest bardzo częsta - na świecie choruje co dziesiąta osoba, w Europie natomiast aż jedna ósma populacji. Ta choroba, podobnie jak cukrzyca typu 2 czy miażdżyca, bardzo długo może nie być zdiagnozowana - wiele osób nie wie więc, że choruje.

Jednym z jej powikłań jest anemia nerkopochodna, która wymaga odpowiedniego leczenia -  nie tylko bowiem pogarsza jakość życia, ale też przebieg choroby nerek, zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i ryzyko zgonu. Jej objawy to stałe zmęczenie, brak energii, bóle i zawroty głowy, a także obniżenie nastroju i problemy ze snem.

Sprawdź, jak dbać o nerki

Nowy lek poszerzy możliwości terapii

Zatwierdzony właśnie lek zawiera substancję czynną daprodustat, która zwiększa stężenie erytropoetyny - hormonu wytwarzanego w nerkach, który wydzielany jest do krwi i następnie w szpiku kostnym stymuluje wytwarzanie czerwonych krwinek.

Obecnie anemię wywołaną PChN można leczyć z pomocą zastrzyków z rekombinowanej ludzkiej erytropoetyny (rhEpo), podawanej w iniekcjach podskórnych lub dożylnych.

Nowy preparat o nazwie handlowej Jesduvroq będzie podawany doustnie, co poszerzy możliwości terapii. Jak dowiodły badania z udziałem 2 964 dializowanych dorosłych, zwiększa on i utrzymuje poziom hemoglobiny w podobny sposób, jak preparaty podawane w iniekcji.

Może dawać poważne skutki uboczne

Lek zatwierdzono do stosowania u pacjentów z anemią nerkopochodną, którzy byli wcześniej dializowani przez co najmniej cztery miesiące. Nie jest przeznaczony dla osób, które nie miały dializ, gdyż nie potwierdzono jego bezpieczeństwa wśród takich pacjentów.

FDA ostrzega, że może mieć poważne skutki uboczne - agencja podała, że należą do nich zwiększone ryzyko zakrzepów krwi m.in. w płucach i w nogach, a także ich powikłań takich jak zawał serca, udar mózgu. Zwiększa się również ryzyko niewydolności serca, wzrostu nadciśnienia, krwawień z przewodu pokarmowego i nadżerek błony śluzowej żołądka.

Do jego najczęstszych działań niepożądanych należą podwyższone ciśnienie krwi, zakrzepowe zdarzenia naczyniowe, reakcje alergiczne, zawroty głowy oraz bóle brzucha.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki