To pierwsze takie zabiegi w Polsce. "Terapia bradykardii wkracza w nową erę"

2024-09-17 12:31

We wtorek, 17 września 2024 roku w dwóch klinikach - w Poznaniu i Krakowie - przeprowadzono pierwsze zabiegi wszczepienia bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. Jak tłumaczą specjaliści, dzięki dwóm komunikującym się ze sobą stymulatorom w formie kapsułek terapia bradykardii jest jeszcze bardziej efektywna.

To pierwsze takie zabiegi w Polsce. „Terapia bradykardii wkracza w nową erę”
Autor: Materiały prasowe Zespół specjalistów z Kliniki Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu, którzy przeprowadzili jeden z pionierskich zabiegów

Bradykardia – gdy serce bije za wolno

Zaburzenia rytmu serca to częsta przyczyna wizyt u kardiologa, a bradykardia, czyli zbyt wolna praca serca, znacząco obniża jakość życia pacjenta, powodując osłabienie oraz trudności w wykonywaniu codziennych czynności. W niektórych przypadkach stan ten może być zagrożeniem dla życia, dlatego wymaga leczenia. Jedną z najczęstszych metod terapii bradykardii jest wszczepienie rozrusznika i stała stymulacja serca.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozruszników bezelektrodowe stymulatory serca są umieszczane bezpośrednio w sercu za pomocą minimalnie inwazyjnego zabiegu, który nie wymaga ogólnego znieczulenia. Nie stosuje się tu elektrod łączących generator impulsów z sercem, co zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenia elektrod czy infekcje związane z ich implantacją – wskazują eksperci.

Żywotność baterii nowego systemu porównywalna jest z tradycyjnymi rozrusznikami, a zaprojektowano go tak, by można było go łatwo usunąć lub wymienić w przyszłości, jeśli zmienią się potrzeby pacjenta.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Pierwszy dwujamowy stymulator bezelektrodowy

Pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowej technologii odbyły się w Klinice Kardiologii przy ul. Długiej w Poznaniu oraz w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. System wszczepiony pacjentom podczas tych zabiegów to pierwszy na świecie dwujamowy stymulator bezelektrodowy.

- Nowy system do stymulacji bezelektrodowej to nie jedna, ale dwie „kapsułki” o wielkości mniejszej niż bateria AAA (to około jednej dziesiątej wielkości tradycyjnego rozrusznika serca). Po zaimplantowaniu i aktywacji, stymulatory-kapsułki komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami w sposób zbliżony do alfabetu Morse’a. Dzięki temu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także jednoczesna właściwa synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca pacjenta. W nowym systemie możliwa jest stymulacja DDD, „na żądanie” stymulacji przedsionków i „na żądanie” stymulacji komór. Można powiedzieć, że stała stymulacja serca wkracza dziś w nową erę – wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Wszczepienia w Poznaniu dokonał zespół pod kierownictwem prof. Mitkowskiego, a w Krakowie operację przeprowadził zespół kierowany przez dr Krzysztofa Boczara.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki