To objaw wielu dolegliwości. Dostrzeżesz go na dłoni

2022-08-24 9:16

Drętwienie dłoni to częsty objaw, który może mieć wiele przyczyn. Nie powinnyśmy go bagatelizować, ponieważ z czasem może się nasilać, a jeśli nie znamy przyczyny - nawracać. Może być skutkiem łagodnych i przejściowych problemów. A w innych przypadkach poważnych stanów takich jak udar.

To objaw wielu dolegliwości. Dostrzeżesz go na dłoni
Autor: Getty Images

Drętwienia, czyli inaczej parestezje, są często wskazywane przez specjalistów jako objaw wielu różnych dolegliwości. Mogą być spowodowane uszkodzeniem, uciskiem lub podrażnieniem jednego z nerwów i odczuwalne na całym ciele, choć najczęściej dotyczą kończyn. Ich przyczyną mogą być również choroby, które wpływają na nerwy obwodowe.

Takim schorzeniem jest np. cukrzyca. Jednak w przypadku tej choroby objawy w pierwszej kolejności pojawiają się zazwyczaj na stopach.

Drętwienia nie powinniśmy bagatelizować

Samo drętwienie dłoni zazwyczaj nie jest związane z potencjalnie zagrażającymi życiu stanami, ale jeśli towarzyszą mu inne objawy takie jak osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia mowy i równowagi, może być sygnałem wskazującym na udar mózgu. Zdarza się, że drętwienie dłoni może być spowodowane problemami z rdzeniem kręgowym. W takim przypadku drętwieniu towarzyszy również osłabienie, a nawet utrata funkcji dłoni lub rąk.

Drętwienie dłoni może być wynikiem urazu lub przeciążenia. Zalicza się do nich zespół cieśni nadgarstka, zespół kanału łokciowego czy odmrożenie. Ten objaw może być także skutkiem przyjmowanych leków np. podczas chemioterapii lub leczenia HIV.

Choroby przewlekłe, które powodują drętwienie dłoni to:

Pamiętaj, że lekarz będzie potrzebował szczegółowych informacji o objawach, z jakimi się zmagasz. Dlatego tak ważne jest, by obserwować swój organizm.

Poradnik Zdrowie: Żyję ze stwardnieniem rozsianym

"Trupia ręka" – czym jest?

Drętwienie dłoni może powodować uczucie tzw. "trupiej ręki". To sytuacja, w której zupełnie nie odczuwamy swojej kończyny. Najczęściej pojawia się, gdy cały ciężar ciała spoczywa na kończynie, wskutek czego dochodzi do nieodpowiedniego ukrwienia np. podczas snu. Uczucie "trupiej ręki" może pojawiać się często i wcale nie musi oznaczać poważnych dolegliwości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki