To nie tylko zjadacze czasu. Korzystanie z telefonu może zwiększać ryzyko chorób serca
Uzależnienie od telefonu jest z pewnością problemem, który dotyka coraz więcej osób. Okazuje się jednak, że smartfon to nie tylko idealne narzędzie do marnowania czasu. Może być również powiązany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.
Co wspólnego ma korzystanie z telefonu z chorobami serca? Cóż, według nowego badania przeprowadzonego w Chinach całkiem sporo. Wyniki sugerują bowiem, że istnieje związek pomiędzy korzystaniem z telefonu komórkowego a zwiększonym ryzykiem chorób serca.
Jak można się dowiedzieć, ten związek zauważono w szczególności wśród osób palących i diabetyków. Autorzy za taki związek częściowo obwiniają zły sen, stres psychologiczny oraz neurotyczność.
Telefon kontra choroby układu krążenia. Naukowcy odpowiadają
Współbadacz dr Xianhui Qin wyjaśnił, że nieprawidłowy rytm snu i słabe zdrowie psychiczne mogą wpływać na rozwój chorób układu krążenia. Dzieje się tak przez zaburzony rytm dobowy, zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne oraz nasilony stan zapalny, które są powiązane z wymienionymi nieprawidłowościami.
Zanim jednak uznamy telefon za zło, warto wiedzieć, że badanie to opiera się na danych, które zostały zebrane niemal 20 lat temu - w latach 2006-2010.
Na potrzeby badania naukowcy poprosili przeszło 440 tysięcy dorosłych w średnim wieku o podanie informacji, jak często korzystają ze swoich telefonów. Za regularne korzystanie z telefonu uważano wówczas "wykonywanie lub odbieranie co najmniej jednego połączenia tygodniowo".
Jak czytamy w wynikach, 23 procent ankietowanych zadeklarowało, że korzystało z telefonu przez godzinę tygodniowo.
Badani byli obserwowani przez około 12 lat
Uczestnicy badania monitorowani byli przez około 12 lat. W trakcie obserwacji naukowcy analizowali dokumentację szpitalną i zapisy zgonów pod kątem występowania udarów mózgu, choroby wieńcowej, migotania przedsionków i niewydolności serca.
Jak wskazują wyniki, przeszło 56 tysięcy uczestników zachorowało na chorobę układu krążenia. Co więcej, osoby regularnie korzystające z telefonów komórkowych, a w szczególności palacze i diabetycy, doświadczyli "znacznie wyższego" ryzyka.
Około 11,5 proc. przypadków spowodowanych było stresem psychicznym, 5,1 proc. złym snem, a 2,25 proc. neurotyzmem.
Ograniczenia przeprowadzonego badania. Naukowcy podkreślają
W opublikowanym w Canadian Journal of Cardiology komentarzu redakcyjnym do badania zostały podkreślone jego ograniczenia. Badacze zaznaczyli, że okno rekrutacyjne miało miejsce przed upowszechnieniem się nowoczesnych smartfonów. A to one są obecnie powszechnie wykorzystywane nie tylko do rozmów telefonicznych, ale również innych czynności.
W związku z tym badacze podkreślają, że możliwość uogólnienia i aktualna trafność tych ustaleń wymaga "starannego rozważenia".
Badacze wyrazili również obawy dotyczące wpływu pól elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej (RF-EMF), emitowanych przez telefony komórkowe, na zdrowie.
W zleconej przez WHO analizie dotyczącej tego tematu, nie wykazano jednak żadnego związku między promieniowaniem telefonów komórkowych a guzem mózgu, nawet u osób, które stale korzystają z telefonu. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.