To musisz wiedzieć o "naturalnym Ozempicu". Berberyna kontra semaglutyd

2023-09-07 12:09

Zainteresowanie semaglutydem (Ozempic) nie słabnie. Koszty preparatu oraz braki tego leku sprawiają jednak, że wielu ma trudności z dostępem do niego. Tu wkracza rozpowszechniona przez TikTokerów berberyna, dostępna bez recepty i pozyskiwana z jagód berberysu.

To musisz wiedzieć o naturalnym Ozempicu. Berberyna kontra semaglutyd
Autor: Getty Image

Kiedy mówimy o berberynie, często słyszymy, że to "naturalny odpowiednik Ozempica". Ale czy to prawda? Berberyna, związek pochodzący z owoców berberysu, znalazła swoje miejsce w dyskusji o potencjalnych środkach wspomagających odchudzanie. Mimo to, ważne jest, aby spojrzeć na nią krytycznie i dokładnie zrozumieć, co tak naprawdę oferuje.

Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Czym jest berberyna? Na co stosuje się berberynę?

Berberyna pochodzi z berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris) i od dawna jest stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, zwłaszcza w leczeniu cukrzycy i problemów trawiennych. Mimo że nie jest przeznaczona do spożycia w postaci surowej, stanowi podstawę dla wielu suplementów diety.

Berberyna ma tradycyjne zastosowanie w leczeniu dolegliwości związanych z nerkami, układem moczowym, wątrobą, układem trawiennym, śledzioną oraz problemami oskrzelowymi i krążeniowymi. Mimo tego nie ma pewności co do jej rzeczywistej skuteczności w tych obszarach. Znana jest z obecności w suplementach diety, zarówno jako samodzielny składnik, jak i jako część preparatów wspomagających odchudzanie.

Z punktu widzenia nauki, berberyna może przynieść korzyści w leczeniu zespołu metabolicznego, chociaż głównie jest to obszar badany w fitoterapii. Badania sugerują, że berberyna może działać jako potencjalny środek przeciwnowotworowy, szczególnie w przypadku raka jajnika, żołądka i piersi. Wydaje się hamować dwa główne mechanizmy zaawansowanego rozwoju nowotworu – proliferację komórek i ich migrację. Ma również wpływ na geny kontrolujące stres oksydacyjny oraz reakcje zapalne w ciele. Nie tylko owoce berberysu, ale także inne części tej rośliny, takie jak kora, są używane jako źródło tych aktywnych związków.

Berberyna a nowoczesna medycyna

Porównanie berberyny z semaglutydem, głównym składnikiem leku przeciwcukrzycowego Ozempic, stało się popularne wśród internautów, zwłaszcza na platformie TikTok. To prawda, że semaglutyd prowadzi do spadku masy ciała, ale ma również swoje skutki uboczne. Popularyzacja tego leku, mimo jego wysokiej ceny, doprowadziła do wzrostu popytu i deficytu na rynku w wielu krajach, w tym w Polsce.

W odpowiedzi na to wiele osób zwróciło się ku naturalnym alternatywom, takim jak berberyna. Poparcie dla berberyny wzrosło dzięki relacjom użytkowników TikToka o utracie wagi oraz reklamom suplementów zawierających berberynę w połączeniu z innymi dodatkami, takimi jak kurkuma.

Ale czy berberyna naprawdę działa?

Chociaż berberyna jest często promowana jako naturalny środek hamujący apetyt i wspomagający odchudzanie, jej skuteczność i bezpieczeństwo nie są tak dobrze udokumentowane jak w przypadku leków na receptę. Ważne jest, aby zrozumieć, że działanie berberyny nie jest dokładnie takie samo jak semaglutydu. Co więcej, zarówno berberyna, jak i semaglutyd mają potencjalne skutki uboczne i nie zawsze są bezpieczne dla wszystkich osób.

Uczestnicy małego pilotażowego badania z 2008 roku z cukrzycą typu 2 wykazali podobne działanie obniżające poziom glukozy przy stosowaniu berberyny jak przy metforminie. Nieco większe badanie porównujące berberynę z placebo wykazało spadek zarówno poziomu glukozy, jak i lipidów u osób przyjmujących berberynę. Wyniki badań z 2018 roku porównujących berberynę z placebo lub zatwierdzonymi lekami przeciwcukrzycowymi stwierdzają jednak, że berberyna była skuteczniejsza w zakresie poziomów glukozy na czczo i/lub po posiłku. Jednakże jakość włączonych do analizy badań oceniano jako "niską do umiarkowanej".

Czy berberyna odchudza?

Używanie berberyny może prowadzić do niewielkiej redukcji wagi. Badania przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że ludzie spożywający 500 mg berberyny dziennie przez kilka miesięcy zanotowali średni spadek wagi o około 2 kg. Jest to stosunkowo niewielki wynik, zwłaszcza gdy porównamy go z semaglutydem, który umożliwia redukcję masy ciała o średnio 12% w ciągu pół roku.

Podsumowując, choć berberyna ma swoje miejsce w tradycyjnej medycynie i może oferować pewne korzyści zdrowotne, jej działanie nie jest identyczne z semaglutydem. Jak zawsze, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji lub leczenia, warto skonsultować się z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki