To koniec zastrzyków na odchudzanie? Nadchodzi rewolucja

2023-05-24 11:25

Popularne zastrzyki na cukrzycę o właściwościach odchudzających odejdą w niepamięć? Jedna z firm farmaceutycznych zapowiada lek o tym samym działaniu, ale w postaci tabletek. Wyniki badań są obiecujące.

To koniec zastrzyków na odchudzanie? Nadchodzi rewolucja
Autor: Getty Images To koniec zastrzyków na odchudzanie? Nadchodzi rewolucja

Koncern Novo Nordisk ogłosił w poniedziałek wyniki dużego badania fazy 3 leku, tym razem w postaci doustnej. Tabletki zawierające semaglutyd mogą wejść na rynek już niedługo. Przypomnijmy, że semaglutyd to ta sama substancja czynna, która znajduje się m.in. w popularnych lekach na cukrzycę w postaci zastrzyków. Jednym ze "skutków ubocznych" leków Ozempic i Saxenda są właściwości odchudzające. Jest jeszcze jeden lek zawierający semaglutyd, który niedawno został zatwierdzony do leczenia otyłości. Znany jest pod nazwą Wegovy.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Nowa tabletka zrewolucjonizuje rynek?

Eksperci przeprowadzili badanie, w którym pacjentów leczono innowacyjną pigułką z semaglutydem. Uczestnicy przyjmowali pigułkę raz dziennie przez rok i cztery miesiące. W tym czasie ich waga spadła o około 15 proc. początkowej masy ciała. Ci, którzy przyjmowali placebo, w tym samym czasie stracili zaledwie 2,4 proc. swojej wagi. 

Martin Holst Lange z Novo Nordisk przekazał w oświadczeniu, że wyniki tego badania były porównywalne z wynikami stosowania leku Wegovy w postaci zastrzyków. 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników. (...) Wybór między codzienną tabletką a cotygodniowym zastrzykiem w przypadku otyłości może potencjalnie zaoferować pacjentom i pracownikom służby zdrowia możliwość wyboru tego, co najlepiej odpowiada indywidualnym preferencjom terapeutycznym - powiedział. 

Pigułka przeznaczona do codziennego stosowania może być alternatywą dla osób, które boją się igieł. Nie wiadomo jeszcze, ile może kosztować nowoczesna pigułka, ale są szanse na to, że będzie tańsza niż dostępne obecnie zastrzyki.

W komunikacie prasowym przekazano także, że jeszcze w tym roku zostanie złożony wniosek o zatwierdzenie leku na odchudzanie w postaci tabletek, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

Ciemna strona "leków na odchudzanie"

Leki stworzone z myślą o diabetykach okazały się skuteczne w walce z nadwagą i otyłością. Z tego powodu szybko stały się popularne, jako "droga na skróty" w odchudzaniu. Niestety, leki na cukrzycę stosowane niezgodnie z przeznaczeniem mają swoje skutki uboczne. 

Największy problem osób, które przyjmują preparaty dla diabetyków niezgodnie ze wskazaniem to powrót kilogramów tuż po zaprzestaniu stosowania leku. Wiele osób zgłasza nudności i wymioty, złe samopoczucie oraz silne uczucie zmęczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki