To już pewne: utrata węchu i smaku objawem koronawirusa! Są nowe badania
Do tej pory utrata zmysłów węchu i smaku nie była oficjalnie uważana za objaw zakażenia koronawirusem. Ostatnie badania, opublikowane 12 kwietnia przez badaczy z UC San Diego Health, potwierdziły jednak związek między zaburzeniami w obrębie tych dwóch zmysłów a zachorowaniem na COVID-19.
Z badań wynika, że jeśli straciłeś węch i smak, prawdopodobieństwo, że zachorowałeś właśnie na COVID-19 jest ponad 10-krotnie wyższe niż to, że złapałeś inną infekcję.
Co prawda jednym z najczęstszych pierwszych objawów zakażenia koronawirusem nadal pozostaje gorączka, ale zmęczenie oraz utrata węchu i smaku pojawiają się wraz z innymi, bardzo częstymi początkowymi objawami. Zdaniem doktor Carol Yan, która pracuje w UC San Diego Health jako otolaryngolog i chirurg głowy i szyi, badanie dowodzi, że utrata węchu i smaku są wczesnymi oznakami COVID-19.
Naukowcy przebadali 1480 pacjentów z grypopodobnymi objawami, którzy mogli być zarażeni koronawirusem. 102 z nich było chorych na COVID-19. Z ankiet, które przeprowadzono wynika, że w początkowej fazie duża część z nich skarżyła się na poważne zaburzenia smaku i węchu. Na szczęście ta przypadłość szybko mija – aż 70 procent badanych zgłosiło znaczną poprawę w przeciągu niecałych czterech tygodni trwania prac badawczych.
Powrót zmysłów zbiegał się w czasie ze zdrowieniem. Co ciekawe – naukowcy zauważyli też, że osoby, które zgłaszały jako jeden z objawów bolące gardło, częściej od innych nie były zakażone koronawirusem.
Zobacz, jak które objawy zakażenia koronawirusem są najczęstsze, a które występują rzadziej:
Naukowcy mają nadzieje, że potwierdzenie, że utrata smaku i węchu faktycznie są wczesnymi symptomami choroby pomoże w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa, który jest wyjątkowo zaraźliwy. Pozostałe objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie, kaszel i trudności w oddychaniu, ale infekcja przenosi się bardzo szybko, dlatego wykrywanie wczesnych lub dyskretnych objawów może pozwalać szybko izolować chorych na bezobjawową postać infekcji i nie pozwalać na roznoszenie koronawirusa.
Polecamy również:
- Jak zrobić filtr do maseczki w domu?
- Maseczki wielokrotnego użytku - jak o nie dbać?
- Czy dzieci też powinny nosić maseczkę?
- Jak samodzielnie zrobić najprostszą maseczkę na twarz?
- Który materiał jest najlepszy na maseczkę?
- Diety online: ty wybierasz tempo odchudzania, my dajemy przepisy
Porady eksperta