To już pewne: ten popularny lek może chronić przed ciężkim COVID-19. Jest jedno "ale"
Aspiryna podawana na wczesnym etapie COVID-19 może chronić płuca i zmniejszać konieczność stosowania respiratora, a tym samym ryzyko zgonu z powodu zakażenia koronawirusem, u pacjentów, u których przebieg choroby jest umiarkowany. Lek jest skuteczny zwłaszcza u osób starszych i z chorobami współistniejącymi.
Autorami badania, które wskazuje zasadność stosowania aspiryny u osób chorych na COVID-19, są naukowcy z George Washington University, a jego wyniki ukazały się na łamach Jama Network.
Największe takie badanie na świecie
Było to największe jak do tej pory badanie, które wyjaśniałoby rolę aspiryny w leczeniu zakażenia koronawirusem. Naukowcy wykazali, że hospitalizowani pacjenci z umiarkowanym COVID-19, którym podawano aspirynę na wczesnym etapie leczenia, mieli mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z pacjentami, którym nie podano aspiryny.
Jak wyjaśnił główny badacz, prof. Jonathan Chow, w artykule komentującym wyniki: „To nasze trzecie badanie i zwieńczenie 15 miesięcy pracy nad stosowaniem aspiryny u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Nadal stwierdzamy, że stosowanie aspiryny wiąże się z poprawą wyników i niższymi wskaźnikami zgonów u hospitalizowanych pacjentów. Co więcej, jest to lek tani i łatwo dostępny, co jest ważne w częściach świata, w których droższe preparaty mogą nie być tak łatwo dostępne”.
Badanie objęło największą jak dotąd grupę osób hospitalizowanych z powodu umiarkowanego COVID-19 - spośród 2 446 650 pacjentów zakażonych COVID-19, którzy zostali przebadani, 189 287 było hospitalizowanych, a 112 269 ostatecznie włączono do badania. Były to osoby, których dane zapisano od 1 stycznia 2020 r. do 10 września 2021 r. w 64 systemach opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych uczestniczących w National Institute of Health Cohort Collaborative Narodowego Instytutu Zdrowia.
Istotne korzyści u starszych osób
Na podstawie analizy badacze stwierdzili, że wczesne zastosowanie aspiryny - w pierwszym dniu hospitalizacji - wiązało się z istotnie niższym ryzykiem zgonu w szpitalu w ciągu kolejnych 28 dni i niższą częstością występowania zatorowości płucnej (w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymywali aspiryny na tym etapie).
Osoby takie były mniej podatne na tworzenie się zakrzepów krwi. Okryto także, że szczególne korzyści z wczesnego podawania aspiryny odnoszą osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi.
Średnia wieku uczestników badania wynosiła 63 lata.
Porady eksperta