To już pewne: ta dieta może zapobiec demencji. Ryzyko maleje o jedną czwartą
Od lat wiadomo, że chroni serce, zapobiega chorobom cywilizacyjnym i przedłuża życie. Do wszystkich zalet diety śródziemnomorskiej dodano właśnie kolejną - może zmniejszać ryzyko jednej z plag naszych czasów, jaką jest demencja.
W 2023 roku dieta śródziemnomorska po raz kolejny została uznana za najzdrowszy sposób odżywiania na świecie, pokonując w rankingu kilkadziesiąt innych popularnych diet. Jej zasady są proste: bazuje na rybach i owocach morza, a także świeżych, sezonowych warzywach, owocach i orzechach, chudym mięsie, roślinach strączkowych i tłuszczach roślinnych, z których najpopularniejsza jest oliwa.
Wyklucza natomiast produkty wysoko przetworzone, w tym fast foody czy dania typu instant, a także słodycze.
Jak wskazały liczne prace naukowe, taki sposób odżywiania pozwala mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego na długie życie w zdrowiu.
Najnowsze badanie wykazało, że tradycyjna dieta śródziemnomorska może również pomóc zmniejszyć ryzyko demencji, uznanej za jedną z cichych epidemii XXI wieku.
Zmniejsza ryzyko demencji o jedną czwartą
Naukowcy z Newcastle University przeanalizowali dane zdrowotne i sposób odżywiania 60298 osób, mieszkańców Wielkiej Brytanii. Oceniano ich pod kątem tego, jak bardzo ich dieta odpowiadała typowej diecie śródziemnomorskiej. Uczestników badania obserwowano przez prawie dekadę, w tym czasie odnotowano 882 przypadki demencji.
Po uwzględnieniu wszystkich zmiennych, a także genetycznego ryzyka demencji u każdej obserwowanej osoby naukowcy ustalili, że osoby stosujące dietę zbliżoną do śródziemnomorskiej, miały do 23 proc. niższe ryzyko demencji niż pozostali uczestnicy.
Korzystna też dla osób z ryzykiem genetycznym
Jak wyjaśnił jeden z naukowców, dr Oliver Shannon z Uniwersytu w Newcastle: "Demencja wpływa na życie milionów osób na całym świecie, a możliwości leczenia tej choroby są obecnie ograniczone. Znalezienie sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji jest zatem głównym priorytetem naukowców i klinicystów. Nasze badanie sugeruje, że dieta bardziej zbliżona do śródziemnomorskiej może być jedną ze strategii pomagających zmniejszyć ryzyko tej choroby”.
"Dieta śródziemnomorska pozwala zmniejszyć ryzyko demencji również u osób z wyższym ryzykiem genetycznym tej choroby" - stwierdził z kolei inny badacz, prof. John Mathers. "Chociaż potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie, wzmacnia to przesłanie dotyczące zdrowia publicznego, że wszyscy zmniejszyć ryzyko demencji, stosując dietę bardziej zbliżoną do śródziemnomorskiej". - podsumował.