To już nie tylko wymówka. Ten problem dotyka co drugiej osoby na świecie, dużo częściej cierpią kobiety

2022-04-13 10:29

Czy ból głowy przestanie być w końcu uznawany za wygodną wymówkę? Tak właśnie być powinno, gdyż jak dowiedli badacze z Norwegii, to w zasadzie jedna z najczęstszych przypadłości zdrowotnych, dotyka bowiem ponad 50 proc. populacji. W dodatku aż dwukrotnie częściej z jej powodu cierpią kobiety - 6 proc. z nich głowa boli przez ponad dwa tygodnie w miesiącu.

To już nie tylko wymówka. Ból głowy dotyka co drugą osobę na świecie, dużo częściej cierpią kobiety.
Autor: Getty Images

Autorami najnowszej pracy dotyczącej częstotliwości występowania bólu głowy (z podziałem na rodzaje) jest zespół badaczy kierowany przez epidemiologów z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki. Zespół podsumował badania epidemiologiczne nad bólami głowy prowadzone przez kilkadziesiąt lat, od 1961 r do końca 2020.

Badania obejmowały ogólne bóle głowy, a także migreny i napięciowe bóle głowy. A ich wyniki okazały się oszałamiające: okazało się, że na jakąś formę bólu głowy każdego roku narzeka 52 proc. populacji - a więc praktycznie co drugi z nas.

Kobiety cierpią częściej

Badacze przeanalizowali w sumie 357 publikacji, opisujących badania przeprowadzone głównie w krajach o wysokim dochodzie, zarówno badania kliniczne, jak i obserwacyjne na szerokim wycinku populacji - w tym pracowników firm, studentów, personel szpitalny.

Naukowcy oszacowali, że każdego dnia jakąś formę bólu głowy odczuwa niemal 16 proc. światowej populacji.

W podsumowaniu autorzy podają, że:

  • 14 proc. światowej populacji cierpi na migreny - mogą one trwać do trzech dni i prowadzić do wrażliwości na hałas czy światło. Odczuwa je aż 17 proc. kobiet i 8,6 proc. mężczyzn
  • 26 proc. odczuwa napięciowe bóle głowy
  • wszystkie rodzaje bólów głowy występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że ból głowy występuje u nich regularnie - 6 proc. kobiet zgłasza, że pojawia się on przez co najmniej 15 dni w miesiącu (w porównaniu z 2,9 proc. mężczyzn).

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku

Nasila się liczba przypadków migreny?

Badanie wykazało również, że im nowsza publikacja, tym wyższe są wskaźniki występowania  migreny. Takiego związku nie odnotowano natomiast między datą publikacji badania, a innymi rodzajami bólu  głowy. Wydaje się więc, że nasila się liczba przypadków jej występowania, aczkolwiek naukowcy widzą tu jeszcze inne wytłumaczenie:

 „Pozorny wzrost częstości występowania migreny w czasie może być realny, być może związany ze zmianami środowiskowymi, fizycznymi, behawioralnymi lub psychologicznymi, ale bardziej prawdopodobne jest to, ze ma to związek z rozwojem metodologicznym na przestrzeni lat, prowadzącym do lepszych technik badawczych i zaangażowania lepszych narzędzi diagnostycznych" - twierdzą badacze.

Mimo niepewności co do dokładności danych dotyczących występowania bólu głowy na całym świecie, badacze są zgodni, że ich praca pokazuje, że dolegliwość ta to ogromne obciążenie. W tym twierdzeniu nie są bynajmniej odosobnieni: badanie Global Burden of Disease z 2019 wykazało, że migrena jest drugą najczęstszą na świecie przyczyną czasowej niepełnosprawności i pierwszą wśród kobiet poniżej 50. roku życia - stanowi więc poważny problem zdrowia publicznego.

 „Odkryliśmy, że częstość występowania bólów głowy utrzymuje się na wysokim poziomie na całym świecie, a obciążenie różnymi typami tego bólu może mieć wpływ na wiele osób. Powinniśmy więc starać się zmniejszyć to obciążenie poprzez zapobieganie i lepsze leczenie” – podsumowuje jeden z autorów badania, neurolog Lars Jacob Stovner z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki