To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Test z apteki może pomóc nim będzie za późno

2023-10-30 10:59

Rozwija się po cichu, zabija niezwykle skutecznie. Od lat jest w ścisłej czołówce nowotworów, które najczęściej powodują śmierć pacjenta. Rak żołądka często powodują bakterie, których obecność może wykryć prosty test apteczny. Jak zapobiegać nowotworowi żołądka? Gastroenterolodzy podpowiadają, co zrobić.

To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Test z apteki może pomóc nim będzie za późno
Autor: GettyImages To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Test z apteki może pomóc nim będzie za późno

Bakterie, które powodują raka

Nowotwory mogą mieć różną proweniencję. To dlatego niektórymi można się zarazić – powodują je wirusy lub bakterie. Nie inaczej jest w przypadku raka żołądka, którego wiele przypadków jest powodowanych zakażeniem Helicobacter pylori.

Nie każde zakażenie musi oznaczać rozwój groźnego nowotworu. Można temu zapobiec za pomocą testów, które są dostępne w aptekach. Wykrywają antygeny Helicobacter pylori w kale. Oczywiście diagnoza to pierwszy krok do zdrowia. Kolejnym jest odpowiednie leczenie. Na szczęście są antybiotyki, które pozwalają wygrać z zakażeniem Helicobacter pylori.

Poradnik Zdrowie wrzody żołądkowe

Rak żołądka - zapobieganie 

Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, prof. Grażyna Rydzewska, podkreśliła przy okazji 5. edycji kampanii „Servier – Wyłącz Raka”: - Zależy nam upowszechnieniu wiedzy o tym, jak groźny jest to nowotwór i że można mu zapobiegać poprzez likwidację zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Odnotowujemy ponad milion zachorowań [na raka żołądka – red.] rocznie na świecie. Wydaje się, że można nad tym zapanować, bo znamy podstawowy czynnik ryzyka, czyli Helicobacter pylori, więc skuteczne leczenie tej bakterii mogłoby ryzyko raka żołądka znacząco zmniejszać – wyjaśniła prof. Grażyna Rydzewska.

Rak żołądka - objawy, przyczyny

Szacuje się, że rak żołądka to piąty najczęstszy nowotwór i jednocześnie trzeci najbardziej zabójczy. Długo rozwija się w ukryciu, przez co po pojawieniu się objawów bywa w już zbyt mocno zaawansowanym stadium i chorym nie zawsze można pomóc. W Polsce każdego roku umiera z powodu raka żołądka blisko 5 tys. osób. Na całym świecie rocznie choruje nawet milion osób.

W ostatnio przeprowadzonych przez firmę K+ Research Insight LAB badaniach okazało się, że tylko co setna osoba ma świadomość związków zakażeń Helicobacter pylori z rozwojem raka żołądka – chociaż to właśnie ta bakteria stanowi główną przyczynę zachorowań. Większość pacjentów to osoby w wieku 45+ i częściej są to mężczyźni.

Rak żołądka może długo rozwijać się w ukryciu, a objawy są niecharakterystyczne. Wśród symptomów nowotworu żołądka można wymienić dolegliwości pokarmowe, bóle brzucha, gazy w nadbrzuszu, wzdęcia, jadłowstręt, uczucie pełności nawet po małych posiłkach, anemię, nieuzasadnione innymi przyczynami chudnięcie, nudności, wymioty, zgagę, niestrawność, kwaśny posmak w ustach.

Bakteria Helicobacter pylori, wskutek produkcji ureazy, neutralizuje kwas solny w żołądku. Zakażenie może rozwijać się niezauważone nawet przez kilkadziesiąt lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki