To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. Test z apteki może pomóc nim będzie za późno
Rozwija się po cichu, zabija niezwykle skutecznie. Od lat jest w ścisłej czołówce nowotworów, które najczęściej powodują śmierć pacjenta. Rak żołądka często powodują bakterie, których obecność może wykryć prosty test apteczny. Jak zapobiegać nowotworowi żołądka? Gastroenterolodzy podpowiadają, co zrobić.
Bakterie, które powodują raka
Nowotwory mogą mieć różną proweniencję. To dlatego niektórymi można się zarazić – powodują je wirusy lub bakterie. Nie inaczej jest w przypadku raka żołądka, którego wiele przypadków jest powodowanych zakażeniem Helicobacter pylori.
Nie każde zakażenie musi oznaczać rozwój groźnego nowotworu. Można temu zapobiec za pomocą testów, które są dostępne w aptekach. Wykrywają antygeny Helicobacter pylori w kale. Oczywiście diagnoza to pierwszy krok do zdrowia. Kolejnym jest odpowiednie leczenie. Na szczęście są antybiotyki, które pozwalają wygrać z zakażeniem Helicobacter pylori.
Rak żołądka - zapobieganie
Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, prof. Grażyna Rydzewska, podkreśliła przy okazji 5. edycji kampanii „Servier – Wyłącz Raka”: - Zależy nam upowszechnieniu wiedzy o tym, jak groźny jest to nowotwór i że można mu zapobiegać poprzez likwidację zakażenia bakterią Helicobacter pylori.
– Odnotowujemy ponad milion zachorowań [na raka żołądka – red.] rocznie na świecie. Wydaje się, że można nad tym zapanować, bo znamy podstawowy czynnik ryzyka, czyli Helicobacter pylori, więc skuteczne leczenie tej bakterii mogłoby ryzyko raka żołądka znacząco zmniejszać – wyjaśniła prof. Grażyna Rydzewska.
Rak żołądka - objawy, przyczyny
Szacuje się, że rak żołądka to piąty najczęstszy nowotwór i jednocześnie trzeci najbardziej zabójczy. Długo rozwija się w ukryciu, przez co po pojawieniu się objawów bywa w już zbyt mocno zaawansowanym stadium i chorym nie zawsze można pomóc. W Polsce każdego roku umiera z powodu raka żołądka blisko 5 tys. osób. Na całym świecie rocznie choruje nawet milion osób.
W ostatnio przeprowadzonych przez firmę K+ Research Insight LAB badaniach okazało się, że tylko co setna osoba ma świadomość związków zakażeń Helicobacter pylori z rozwojem raka żołądka – chociaż to właśnie ta bakteria stanowi główną przyczynę zachorowań. Większość pacjentów to osoby w wieku 45+ i częściej są to mężczyźni.
Rak żołądka może długo rozwijać się w ukryciu, a objawy są niecharakterystyczne. Wśród symptomów nowotworu żołądka można wymienić dolegliwości pokarmowe, bóle brzucha, gazy w nadbrzuszu, wzdęcia, jadłowstręt, uczucie pełności nawet po małych posiłkach, anemię, nieuzasadnione innymi przyczynami chudnięcie, nudności, wymioty, zgagę, niestrawność, kwaśny posmak w ustach.
Bakteria Helicobacter pylori, wskutek produkcji ureazy, neutralizuje kwas solny w żołądku. Zakażenie może rozwijać się niezauważone nawet przez kilkadziesiąt lat.