To dziś jedne z najczęściej przepisywanych leków. Co 6. osoba cierpi z powodu odstawienia
Po leki antydepresyjne sięga współcześnie coraz więcej ludzi. I nie bez powodu: statystyki wykazują jednoznacznie, że osób z objawami depresyjnymi stale przybywa. Dla pacjentów w kryzysie czasami jedynym sposobem, aby przetrwać, jest zażywanie leków antydepresyjnych. Problem może pojawić się w momencie odstawienia antydepresantów. Aktualne badania rzucają nowe światło na objawy odstawienne.
Ilu pacjentów źle znosi odstawienie antydepresantów
Rezygnacja z antydepresantów może być powiązana z objawami odstawiennymi u co szóstej osoby, twierdzą uczeni z Niemiec. Nowe badania, publikowane w „Lancet Psychiatry”, opierają się na analizie wyników 79 badań, w których brało udział łącznie ponad 20 tys. pacjentów.
Część z tych osób otrzymywała leki antydepresyjne, inni – placebo. Dzięki temu realnie można było oszacować skalę problemów związanych z nieprzyjemnymi objawami odstawiennymi.
Odstawienie antydepresantów - skutki uboczne
Wśród wymienionych dolegliwości podawano m.in. zawroty głowy, bóle głowy, nudności, a także bezsenność.
Co ciekawe, dotychczas mówiono o nawet 56 proc. pacjentów jako osobach doświadczających nieprzyjemnych objawów odstawiennych. U połowy rozpoznawano ciężkie objawy odstawienia.
Aktualny przegląd badań, przeprowadzony przez uczonych z uniwersytetów w Berlinie i Kolonii, wskazuje, że realna skala objawów odstawiennych może być niższa.
Zdaniem badaczy co szósta osoba może doświadczać objawów odstawiennych po odstawieniu antydepresantów. Co 35 osoba natomiast może mówić o ciężkich objawach odstawienia.
Jak złagodzić objawy po odstawieniu antydepresantów
Istotne są jednak rodzaje zażywanych leków, bo objawy odstawienne po jednych lekach są silniejsze niż w przypadku innych leków. M.in. z tego powodu zaleca się stopniowe zmniejszanie dawek, zamiast nagłego odstawienia.
Badania wskazują, że większość osób, które chcą to zrobić, z sukcesem odstawia antydepresanty. Z kolei inne analizy podają, że objawy odstawienne mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.
Prof. Christopher Baethge, autor badania z Wydziału Psychiatrii i Psychoterapii na Uniwersytecie w Kolonii, podkreślił zrealizowane badania jako "dość solidne".
Zwrócił uwagę na fakt, że doświadczane objawy są w co najmniej pewnym stopniu efektem placebo, ale nie wyłącznie.
Z uwagi na fakt, że 17 proc. badanych doświadczyło objawów odstawiennych po rezygnacji z placebo, "możliwym wyjaśnieniem jest większa świadomość pogarszającego się lęku i depresji po odstawieniu pozornie pomocnego leku," skomentował prof. Baethge. Naukowcy wiążą również niekorzystne objawy odstawienne z innymi dolegliwościami.
- To pokazuje znaczenie porównywania leków przeciwdepresyjnych z placebo przy badaniu odstawienia - skomentował wyniki badań psychiatra prof. Glyn Lewis z University College London.
Jak skutecznie odstawić antydepresanty
Psychiatra i członek Royal College of Psychiatrists, dr Paul Keedwell, cytowany przez BBC, zwrócił uwagę, że konieczne jest szukanie pomocy medycznej i odstawianie antydepresantów w porozumieniu z lekarzem.
- Po pierwsze, w zależności od historii zdrowia psychicznego, może istnieć wysokie ryzyko nawrotu depresji. Czasami nawrót depresji może być mylony z objawami odstawienia. Po drugie, nieprzyjemne objawy odstawienia mogą być w dużej mierze zmniejszone dzięki odpowiedniemu nadzorowi medycznemu - wyjaśnił dr Paul Keedwell.
- Ważne jest, aby powiedzieć, że objawy odstawienia nie są niebezpieczne i ryzyko ich doświadczenia w przyszłości nie powinno być powodem do odmowy leczenia przeciwdepresyjnego. Za i przeciw leczenia zawsze powinny być omówione z lekarzem - dodał specjalista, cytowany przez BBC.