Ile czasu potrzeba, by zarazić się koronawirusem? Rewolucyjna teoria

2020-05-20 9:58

Nosisz maseczkę, często myjesz ręce i trzymasz się z daleka od osób, których nie znasz? To dobrze - ale może nie wystarczyć. Coraz więcej dowodów przemawia bowiem za tym, że te środki ochrony mogą nie wystarczyć, gdyż zakażenie koronawirusem wiąże się z czasem, przez jaki jesteśmy na niego narażeni.

Koronawirus a PNO - ruszyły dostawy leków do domów pacjentów
Autor: Getty Images

Im dłużej przebywamy w środowisku, w którym może być obecny koronawirus, tym wyższe jest ryzyko zachorowania, przekonuje cytowana przez CNN dr. hab. Erin Bromage, immunolog porównawczy i profesor biologii na University of Massachusetts Dartmouth.

Skąd taka teoria? Ekspertka wyjaśniła, że wirusami zarażamy się wówczas, gdy jesteśmy narażeni na określoną ilość ich cząsteczek. Ta ilość może zostać osiągnięta wówczas, gdy w naszym towarzystwie osoba zarażona koronawirusem kichnie lub kaszlnie - bo wtedy w powietrzu roznosi się duża ilość cząsteczek - lub wówczas, gdy rozmawia lub oddycha przebywając w zamkniętej przestrzeni, gdzie jest słaba cyrkulacja powietrza, a więc uwalniane przez nią wirusy krążą niemal w tym samym miejscu przez dłuższy czas. Im więcej wirusa wdychamy, tym większe ryzyko, że się nim zarazimy. 

Ekspertka podsumowała swoją teorię krótkim równaniem: "Skuteczne zakażenie = narażenie na wirus x czas"

Czy ta teoria ma jakieś przełożenie na nasze codzienne życie? Zdaniem ekspertki - jak najbardziej. Krótka wycieczka na zakupy wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem zarażenia, ale już pracownicy w sklepie, którzy przebywają w nim przez osiem godzin, są bardziej narażeni na zakażenie. To, co nie zarazi klienta, dla pracownika może być naprawdę groźne, gdyż niską dawkę wirusów otrzymuje on praktycznie przez cały dzień, podsumowała badaczka.

A ile czasu potrzeba, by zarazić się koronawirusem? Póki co dane są ograniczone do tych, które można zebrać dzięki standardowym obserwacjom: tego rodzaju eksperymenty na ludziach są bowiem zakazane. Z informacji, jakie zamieszcza na swoich stronach CDC wynika, że im krócej jesteśmy narażeni na wirusa, tym lepiej: za względnie bezpieczny czas ekspozycji na wirusa można uznać maksymalnie 15 minut. 

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Rozluźnianie zwyczajów epidemiologicznych
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki