Testy na koronawirusa: możesz zrobić je prywatnie. Jak odczytać wyniki?

2020-05-05 9:07

Chcesz sprawdzić, czy już chorowałeś na koronawirusa? Teraz możesz - są laboratoria, które już oferują tego typu usługę. Kto powinien zbadać się na koronawirusa, gdzie można zrobić taki test? Jak on wygląda i na ile wiarygodny jest wynik? Zanim podejmiesz decyzję sugerując się informacjami od znajomych czy rodziny sprawdź, jakie są fakty.

Testy na koronawirusa. Czym różnią się testy genetyczne od serologicznych?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rodzaje testów na koronawirusa
  2. Jak odczytywać wyniki testu na obecność przeciwciał COVID-19?

Po dłuższym czasie zastoju gospodarka unieruchomiona z powodu koronawirusa stopniowo wraca do  normalności. Otwarte zostały już galerie handlowe, przywracane są planowe zabiegi, wkrótce zaczną działać hotele, większość firm powoli rezygnuje też z możliwości pracy zdalnej.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy mogą bezpiecznie wrócić do pracy - wątpliwości miewają też sami pracodawcy. Bo nawet jeśli pracownicy będą przestrzegać zasad wprowadzonych przez służby sanitarne, to i tak istnieje ryzyko, że któryś z nich jest chory i może zarazić pozostały.

Te wątpliwości, jak przekonuje lek. med. Michał Milczarek, dyrektor operacyjny ALAB laboratoria, pozwoliłby rozwiać testy w kierunku przeciwciał. - Galerie handlowe, restauracje czy punkty handlowe wznowią swoją działalność. Zakrywanie ust i nosa czy używanie rękawiczek jednorazowych jest bardzo ważne. Podobnie jak zachowanie dystansu do innych. Ale testów nic nie zastąpi. Gdy gospodarka ruszy, będzie to kluczowy element walki z pandemią – mówi ekspert.

Testy na obecność wirusa w organizmie są podstawową bronią w walce z COVID-19, co podkreśla m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. Lekarze zlecają je jednak w ograniczonym zakresie, w ściśle określonych sytuacjach. Wiele osób decyduje się więc na takie badanie prywatnie. Komu jest zalecane?

- Test na obecność może wykonać każdy, kto podejrzewa, że mógł mieć kontakt z osobą zakażoną lub po prostu chce wiedzieć, czy jest zdrowy. Nie jest do tego potrzebne skierowanie od lekarza. Nie ma też znaczenia, czy u pacjenta występują czy nie występują objawy. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań na terenie kraju. – przekonuje lek. med Michał Milczarek.

A co warto wiedzieć na temat testów na koronawirusa? Jak podkreśla ekspert, są one szczególnie zalecane tym, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy mają kontakt z dużą  liczbą osób np. pracują w służbie zdrowia, handlu detalicznym, obsłudze w placówkach bankowych itp.

Rodzaje testów na koronawirusa

W tej chwili istnieją dwa rodzaje testów: testy genetyczne, w trakcie których pobiera się wymaz z gardła oraz testy serologiczne, do których potrzebna jest próbka krwi.

U osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem, wykonywanie testu genetycznego obarczone  jest dużym ryzykiem błędu. Sens ma natomiast ilościowe oznaczenie we krwi przeciwciał w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, gdyż jest to badanie pozwalające na wykrycie wirusa lub jego braku. 

Obecnie jedną z najlepiej sprawdzonych w diagnostyce metod są testy ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay). To metoda powszechnie stosowana w badaniach biomedycznych, zarówno naukowych, jak i diagnostycznych. Test ELISA jest szybki, czuły i nie naraża pacjenta na kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Daje natomiast odpowiedź na pytanie, czy we krwi znajdują się dwa antygeny: IgG oraz IgM.

Jak odczytywać wyniki testu na obecność przeciwciał COVID-19?

Pakiet badań - w zależności od punktu diagnostycznego - kosztuje około 200-250 zł. Jak interpretować wyniki?

Wynik negatywny oznacza, że we krwi nie ma przeciwciał - dana osoba nie miała kontaktu z koronawirusem lub nadanie wykonano w trakcie tzw. okna serologicznego, kiedy przeciwciała jeszcze nie zdążyły się wytworzyć. Dlatego jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, badanie trzeba powtórzyć po 2-4 tygodniach. Dodatni wynik drugiego badania potwierdzi zakażenie.

Wynik wątpliwy oznacza, że badanie należy powtórzyć po 1-2 tygodniach.

Wynik dodatni oznacza, że we krwi obecne są przeciwciała. Sugeruje to, że dana osoba przebyła infekcję koronawirusem lub właśnie ją przechodzi. Jednak w określonych sytuacjach (np. u niektórych osób szczepionych na grypę lub takich, które przebyły infekcję z powodu innych koronawirusów) istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego - w takich przypadkach należy wykonać dodatkowo test potwierdzający pozytywny wynik serologiczny na przeciwciała IgM.

Mobilny punkt do robienia testów na koronawirusa
Sonda
Czy uważasz, że testy na koronawirusa powinny być powszechne i obowiązkowe?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki