Test śliny pomoże przewidzieć ciężki przebieg COVID-19 u dzieci
Nieinwazyjny, bezbolesny, a co najważniejsze - szybki. Taki ma być nowy test, który przewidzi ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na podstawie próbki śliny. Zdaniem badaczy sprawdzi się szczególnie w przypadku tych dzieci, którym z różnych względów trudno jest pobrać krew.
W porównaniu z dorosłymi dzieci z reguły łagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem. Ale nie wszystkie: ciężkie przypadki Covid-19 z niewydolnością oddechową czy wieloukładowym zespołem zapalnym zdarzają się również wśród najmłodszych pacjentów.
Obecnie nie ma sposobu, by przewidzieć, które dziecko zakażone SARS-CoV-2 przejdzie chorobę względnie łagodnie, a które będzie chorowało ciężko. W związku z tym istnieje potrzeba opracowania metody diagnostycznej, która pomogłaby rozróżnić różne fenotypy choroby i przewidzieć ryzyko ciężkiego jej przebiegu.
Tego zadania podjęli się badacze z Central Michigan University i DMC Children's Hospital of Michigan w USA. W badaniu, które prowadzą obecnie, analizują związek miedzy zakażeniem koronawirusem, a obecnością w ślinie cytokin - białek znajdujących się m.in. we krwi i we ślinie, wytwarzanych w odpowiedzi na infekcję i uczestniczących w procesach odpornościowych. Badania próbek pobranych od osób dorosłych wykazały, że niektóre cytokiny są podwyższone we krwi pacjentów z COVID-19, a ich poziom może pomóc przewidzieć, jak ciężka będzie choroba.
We wstępnej analizie próbek śliny od 150 dzieci naukowcy zauważyli, że poziomy dwóch cytokin były wyższe u dzieci z ciężkim COVID-19 w porównaniu z dziećmi, które chorowały łagodnie. W kolejnej - która trwa obecnie - pobiorą podobne próbki od 400 pacjentów w wieku do 18 lat, które z powodu zakażenia koronawirusem trafiają do dwóch szpitali dziecięcych w Michigan i w Pittsburghu. Na podstawie wyników analizy opracują model z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, który pomoże zidentyfikować dzieci zagrożone poważnym przebiegiem Covid-19.
„Wykorzystywanie śliny do przewidywania ciężkości infekcji jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jeśli okaże się, że jest to metoda skuteczna, ślina może pomóc w diagnostyce dzieci, którym trudno pobrać krew. Ponadto możliwość wczesnego rozpoznania stopnia ciężkości COVID-19 może pomóc klinicystom we wdrożeniu odpowiedniego leczenia” - twierdzi dr Usha Sethuraman z Central Michigan University i DMC Children's Hospital of Michigan, jedna z autorek badania.
Polecany artykuł: