Kolonoskopię możesz zrobić za darmo. Kto i gdzie może wykonać to badanie?
Liczba przypadków raka jelita grubego wrasta. Nowotwór ten można wykryć na wczesnym etapie dzięki badaniu kolonoskopowemu. Obecnie takie badanie można wykonać bezpłatnie w ramach programu badań przesiewowych. Biorą w nim udział placówki z kilku województw.
Kolonoskopia to ważne badanie: w jego trakcie lekarz jest w stanie obejrzeć wnętrze jelita grubego za pomocą rurki zakończonej kamerą, wprowadzonej przez odbyt.
Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian przednowotworowych, takich jak polipy jelita grubego - w trakcie kolonoskopii część takich zmian można usunąć, a następnie są one przesyłane do badania histopatologicznego.
Kolonoskopia pozwala również wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium - wtedy, kiedy nie powoduje on jeszcze wyraźnych objawów i często jest wyleczalny.
Kto może zgłosić się na to badanie?
Kolonoskopię można obecnie wykonać bezpłatnie w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Badanie wykonywane jest w trybie ambulatoryjnym i nie potrzeba na nie skierowania.
Mogą się na nie zgłosić osoby, które nie mają objawów sugerujących nowotwór jelita grubego, nie miały kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat i spełniają kryterium wiekowe - są w wieku 50-65 lat. Mogą je wykonać również osoby w wieku 40-49 lat, u których krewnego pierwszego stopnia (np. rodzica) wykryto nowotwór jelita grubego.
W tych placówkach kolonoskopię zrobisz bezpłatnie
Darmową kolonoskopię wykonuje 30 szpitali i przychodni w województwie mazowieckim. 18 listopada 2022 r mazowiecki NFZ poinformował, że placówki biorące udział w programie znajdują się w Warszawie - to m.in. Narodowy Instytut Onkologii przy ul. Roentgena 5, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy Wołoskiej 137, Wojskowy Instytut Medyczny przy Szaserów 128 - ale też w Józefowie, Legionowie, Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Ostrołęce, Siedlcach, Wieliszewie i Wyszkowie.
Badanie to można wykonać za darmo również w jednym z 19 podmiotów leczniczych w Wielkopolsce - na liście są placówki z Wrześni, Poznania, Środy Wielkopolskiej, Puszczykowa, Gniezna, Piły, Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, Leszna, Kościana czy Rawicza. Darmową kolonoskopię wykonują także trzy placówki na Podlasiu (zlokalizowane w Białymstoku i w Łapach), a także szpitale i przychodnie z Małopolski i województwa świętokrzyskiego.
Listy placówek wraz z danymi kontaktowymi, a także czasem trwania programu, dostępne są na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładkach "aktualności" lub "programy profilaktyczne" .