Terapia stwardnienia rozsianego: polska badaczka powstrzymała SM u myszy
Zastosowana przez dr Katarzynę Donskow-Łysoniewską z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego terapia stwardnienia rozsianego na myszach powstrzymała u nich rozwój choroby. Aby wykazać, że terapia działa również u ludzi, potrzebne są kolejne badania i inwestycje.
Dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska wypróbowała na myszach chorych na stwardnienie rozsiane eksperymentalną terapię przy użyciu nicieni bytujących w jelitach. U zakażonych pasożytami myszy po 2-3 dniach zaobserwowano zahamowanie objawów choroby, a po 9 dniach - ich zanik. W organizmach myszy, u których zastosowano terapię stwardnienia rozsianego, zidentyfikowano nową populację leukocytów, których liczba istotnie wzrastała w czasie remisji. Leukocyty te podano do układu krwionośnego innej grupy chorych myszy – i znów efektem było zahamowanie objawów choroby.
W doświadczeniu badaczka wykorzystała zdolność pasożytów do hamowania odpowiedzi immunologicznej swojego żywiciela, co pozwala im przez długi czas zasiedlać organizm, nie wywołując reakcji zapalnej. Dr Donskow-Łysoniewska przypuszcza, że odkryty mechanizm ma charakter uniwersalny. Eksperyment daje nadzieję na opracowanie szczepionki na SM oraz innych chorób autoimmunizacyjnych. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii złożył wniosek patentowy i rozmawia z potencjalnymi inwestorami, by sfinansować badania kliniczne.
Stwardnienie rozsiane pojawia się najczęściej u młodych osób - pomiędzy 20. a 40. rokiem życia.
Leczenie SM - nowe leki, nowe terapie [wideo]
O postępach w leczeniu stwardnienia rozsianego, nowych lekach i terapiach dostępnych dla pacjentów z SM mówi dr hab. n. med. Barbara Zakrzewska-Pniewska, Katedra Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wypowiedź została zarejestrowana w trakcie konferencji naukowej "Fizjoterapia dla zdrowia".