Ten ważny lek wraca do aptek. Wielka ulga dla pacjentów
Lek o nazwie Alfadiol będzie ponownie oferowany w aptekach. Pacjenci nieoczekiwanie zostali pozbawieni tego ważnego medykamentu prawie rok temu. Lek był stosowany między innymi w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek oraz niedoczynności przytarczyc.
Brak leku stawał się coraz bardziej uciążliwy dla pacjentów. Medykament, który sprzedawał się w ilości kilkudziesięciu tysięcy sztuk miesięcznie, okazał się niezastąpiony. Substytuty zawierające alfakalcydol były importowane z zagranicy, ale były kosztowne i nie każdy pacjent miał do nich dostęp.
Do aptek wraca ważny lek
W ubiegłym roku, firma GSK poinformowała o zakończeniu produkcji leku z powodów komercyjnych. Po interwencji Ministerstwa Zdrowia, Polpharma i GSK zawarły umowę, przekazując prawa do produkcji tego leku w Polsce firmie Polpharma. Alfadiol, który dotychczas był sprzedawany w ilości kilkudziesięciu tysięcy opakowań miesięcznie, jest teraz produkowany przez Polpharmę.
- Udało nam się doprowadzić do sytuacji, że ta produkcja będzie kontynuowana w Polsce, przez polskiego producenta. Dziękuję firmom, że potrafią wspólnie dojść do porozumienia, dzięki czemu będziemy zabezpieczeni w lek – mówił w trakcie uroczystości podpisywania umowy wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.
Firma postanowiła również zachować oryginalną nazwę handlową, a lek będzie dostępny w aptekach w identycznych dawkach jak wcześniej.
Czym jest Alfadiol i kiedy się go stosuje?
Alfadiol jest czynnym analogiem witaminy D, który jest stosowany przez pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, niedoczynnością przytarczyc, syndromami złego wchłaniania, osobami poddawanymi dializie i pacjentami borykającymi się z zaburzeniami metabolizmu witaminy D.
Ten lek jest dostępny na receptę, a o jego dawkowaniu decyduje lekarz prowadzący. Jak informuje Polpharma, zalecenia do stosowania tego leku obejmują:
- postmenopauzalną i starczą osteoporozę z równoczesnym niedoborem witaminy D lub jej aktywnych metabolitów
- hipokalcemię, szczególnie u pacjentów z chorobami prowadzącymi do zaburzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach
- krzywicę i osteomalację oporne na witaminę D
- niedoczynność przytarczyc
- nerkową osteodystrofię
- zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek
- zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikokortykosteroidami