Ten rodzaj diety zwiększy skuteczność chemioterapii? Dobra nowina dla pacjentów z rakiem trzustki
Wyniki nowego badania sugerują, że dieta ketogeniczna – uboga w węglowodany i białko, ale bogata w tłuszcze – pomaga w zwalczaniu komórek nowotworu trzustki w połączeniu z terapią trójlekową opracowaną przez Translational Genomics Research Institute (TGen).
Dieta ketogeniczna pomoże pokonać raka trzustki?
Badania laboratoryjne wykazały, że dieta ketogeniczna wpłynęła na obniżenie poziomu glukozy w guzie. Dodatkowo, podwyższyła ilość ciał ketonowych wytwarzanych przez wątrobę, co dodatkowo obciąża komórki rakowe.
Poprzez destabilizację komórek rakowych, zastosowanie diety ketogenicznej przyczyniło się do stworzenia mikrośrodowiska, w którym trójlekowa terapia opracowana przez TGen – połączenie gemcytabiny, nab-paklitakselu i cisplatyny – była bardziej skuteczna w usuwaniu guza.
„Dieta ketogeniczna, ograniczająca ilość wędlowodanów może wspierać skuteczność chemioterapii” – powiedział wybitny profesor TGen, dr med. Daniel D. Von Hoff, uważany za jeden z największych autorytetów w dziedzinie raka trzustki. Dr Von Hoff jest jednym z autorów badań.
To nie wszystko. Dieta ketogeniczna wykazała również korzystny wpływ na odporność przeciwnowotworową poprzez indukowanie ekspresji genów prozapalnych guza, co dodatkowo osłabia nowotwór.
Badania kliniczne
Spektakularne odkrycia laboratoryjne skłoniły naukowców do rozpoczęcia badań klinicznych. Pod koniec 2020 r. zrekrutowano 40 pacjentów z rakiem trzustki.
Badanie kliniczne ma potwierdzić, czy zastosowanie diety ketogenicznej w przebiegu terapii trójlekowej zwiększy ogólne przeżycie u pacjentów z rakiem trzustki. Prace prawdopodobnie zakończą się w czerwcu 2023 r. Pacjenci zostali losowo przypisani do schematu trójlekowego na standardowej diecie, podczas gdy druga połowa otrzymała dietę ketogeniczną i chemioterapię trójlekową. Wszystkie istotne elementy badania są dokładnie monitorowane.
„Nasze badania laboratoryjne pokazują, że dieta ketogeniczna zmienia metabolizm raka trzustki i jego reakcję na chemioterapię” – powiedział dr Haiyong Han, profesor w Wydziale Medycyny Molekularnej TGen i jeden z autorów badania.