Ten rak najczęściej zabija Polaków. Nowa aplikacja pomoże wykryć nawrót choroby
Nowa aplikacja została opracowana przez ekspertów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po zakończeniu leczenia raka, program pomoże pacjentom wykryć nawrót choroby. Aplikacja jest bezpłatna, a jej działanie niezwykle proste.
Autorzy nowego narzędzia podkreślają, że rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Większość przypadków – aż 75 proc. – jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium. Nawet postęp medycyny i związane z nim coraz nowocześniejsze terapie, nadal nie chronią pacjentów przed nawrotem choroby.
Aplikacja pomoże wykryć wznowę choroby
Wcześniejsze badania naukowe wykazały, że aplikacje monitorujące zdrowie po zakończeniu leczenia raka płuc, mogą realnie pomagać chorym. Analizowane przypadki potwierdziły, że pacjenci, którzy z nich korzystają, uzyskują znacznie lepsze wyniki. Teraz podobny "wynalazek" opracowali badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Aplikacja o nazwie HORUS, której są autorami, pomaga wykryć wznowy raka płuc po zakończeniu terapii.
- W ostatnich latach wykazano skuteczność monitorowania chorych zdalnie, z użyciem elektronicznych systemów monitorowania chorych (ESMCh), analizujących w czasie rzeczywistym objawy zgłaszane przez pacjenta poprzez stronę internetową i/lub aplikację na smartfonie – zaznacza twórczyni aplikacji lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed.
Aplikacja analizuje na bieżąco cotygodniowe ankiety, które są udostępniane pacjentom. Formularz składa się z identycznego zestawu 13 pytań. By dane były przetwarzane dalej, pacjent musi odpowiedzieć na minimum 6 pierwszych z nich.
- Analiza zgłaszanych co tydzień przez pacjentów w ESMCh objawów pozwoliła na rozpoznanie wznowy raka średnio 5 tygodni wcześniej niż standardowe wizyty lekarskie, umożliwiając wdrożenie leczenia onkologicznego większemu odsetkowi pacjentów – dodała lek. Pawłowska.
Zasady działania aplikacji
To niejedyne zalety korzystania z aplikacji. Jak podkreśla jej autorka, dzięki stosowaniu programu całkowity czas przeżycia pacjentów wydłużył się w porównaniu z chorymi poddawanymi standardowej kontroli. Co więcej, sam dostęp do ESMCh i świadomość ciągłego monitorowania stanu zdrowia, poprawiały jakość życia pacjentów i wiązały się z mniejszym stresem, który wynika z oczekiwania na wynik standardowych badań takich jak tomografia komputerowa.
Podczas korzystania z aplikacji chorzy mają dostęp do cotygodniowych ankiety. Mogą w nich zgłaszać symptomy, które ich niepokoją. Potem specjalny algorytm przetwarza wyniki ankiety i jeśli zachodzi taka potrzeba, alarmuje o tym lekarza.
Aplikacja nie zmienia procedur typowych wizyt po zakończeniu leczenia. Jest bezpłatna i można ją znaleźć w sklepach internetowych dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych.