Ten objaw pojawia się tylko w nocy. Może zwiastować poważne problemy z wątrobą
Od czasu do czasu ten problem ma każdy z nas. Ale jeśli pojawia się on regularnie to znak, że pora odwiedzić lekarza. Objaw ten - który występuje wyłącznie w nocy - może bowiem świadczyć o rozwoju jednej z groźnych chorób wątroby. A jej konsekwencją może być nawet całkowita niewydolność tego narządu.
Wątroba to jeden z największych narządów - w naszym organizmie pełni około 500 funkcji. Ponieważ nie jest unerwiona, gdy choruje, nie odczuwamy bólu - dlatego bardzo długo możemy tego nie zauważyć. Tak jest między innymi w przypadku alkoholowej choroby wątroby, na którą w krajach rozwiniętych cierpi coraz więcej osób.
Jej bezpośrednią przyczyną jest oczywiście picie alkoholu. W zależności od tego, jak dużo i jak często jest spożywany (a także od uwarunkowań genetycznych) zmiany w wątrobie mogą mieć różną postać - od alkoholowego stłuszczenia wątroby, które występuje nawet u 90 proc. osób sięgających po alkohol, przez zapalenie aż po marskość.
Na rozwój alkoholowej choroby wątroby narażony jest każdy, kto regularnie sięga po alkohol - ryzyko zwiększa picie ponad 80 g etanolu dziennie, co odpowiada dwóm litrom piwa lub 5 drinkom.
O tej chorobie wątroby mogą świadczyć problemy ze snem i bezsenność
O rozwoju alkoholowej choroby wątroby mogą świadczyć różne objawy. Jednym z najwcześniejszych - według ekspertów brytyjskiej organizacji The British Liver Trust - są problemy z zasypianiem oraz bezsenność.
Ich przyczyną, co sugerują z kolei eksperci NHS, czyli brytyjskiej rządowej agencji zajmującej się ochroną zdrowia, jest nagromadzenie toksyn w mózgu, do którego dochodzi w związku z postępującym uszkodzeniem wątroby - jednym z zadań tego narządu jest bowiem właśnie filtrowanie toksyn i usuwanie ich z organizmu.
Pozostałe objawy alkoholowej choroby wątroby
Obie agencje wskazują, że prócz problemów ze snem o alkoholowej chorobie wątroby świadczy również szereg innych objawów, których również nie należy bagatelizować. Do wczesnych objawów zaliczane są:
- brak apetytu
- przytłaczające uczucie zmęczenia
- dyskomfort odczuwany w prawym górnym boku
- nudności
- biegunka
- złe samopoczucie
Z kolei poważniejsze objawy, mogące świadczyć o uszkodzeniu wątroby to:
- zażółcenie skóry i białek oczu
- swędzenie skóry
- bóle w prawym górnym boku, związane z powiększeniem się wątroby i naciskiem na sąsiadujące narządy
- utrata wagi
- osłabienie mięśni
- obrzęki nóg i stóp
- powiększenie się obwodu brzucha wywołane nagromadzeniem płynu
- mgła mózgowa
- skłonność do powstawania siniaków.
Jak zapobiegać chorobom wątroby związanym z alkoholem?
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest oczywiście całkowita rezygnacja z picia alkoholu - abstynencja pozwala również odwrócić skutki alkoholowego stłuszczenia wątroby oraz zapalenia wątroby o łagodnym i umiarkowanym przebiegu. Rokowania w ciężkim zapaleniu wątroby i w jej marskości nie są już pomyślne - zwłaszcza u osób, które nie zrezygnują z picia.
Brytyjscy lekarze przekonują również, że metodą, która może pomóc w profilaktyce alkoholowej choroby wątroby, jest ograniczenie ilości pitego alkoholu i przestrzeganie limitów, które wynoszą nie więcej, niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo (jedna jednostka, jak informuje NHS, to 10 ml lub 8 g czystego alkoholu, czyli mniej więcej tyle, ile przeciętny dorosły może przetworzyć w ciągu godziny). 14 jednostek alkoholu odpowiada ok. trzem litrom piwa o średniej mocy lub 10 małym kieliszkom wina o niskiej mocy.