Ten nowotwór pokonał Berlusconiego. Oto 10 wczesnych objawów
Silvio Berlusconi, kontrowersyjny były premier Włoch, zmarł w wieku 86 lat. Dokładnej przyczyny zgonu nie podano, jednak najprawdopodobniej miała ona związek z nowotworem, na jaki chorował Berlusconi – przewlekłą białaczką mielomonocytową. Jej objawy nie są specyficzne.
Silvio Berlusconi zmagał się z chorobą już od dłuższego czasu. Były trzykrotny premier Włoch tylko w kwietniu i maju 2023 roku spędził w szpitalu w sumie 45 dni. W kwietniu poinformowano, że choruje na białaczkę mielomonocytową (CMML). Lekarze nie sprecyzowali, kiedy nowotwór został wykryty, podali jednak, że choroba nie ma cech „ostrej białaczki”.
To rzadki nowotwór układu krwiotwórczego
Przewlekła białaczka mielomonocytowa jest rzadką chorobą hematologiczną, jednym z nowotworów krwi. Jej przyczyny nie są znane. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób między 65 a 75 rokiem życia, mężczyźni chorują dwukrotnie częściej. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego namnażania się monocytów – białych krwinek, które m.in. zwalczają infekcje.
Liczba monocytów wykrywanych wówczas w morfologii i rozmazie krwi obwodowej znacząco się zwiększa (do >1000/µl). W tej chorobie dochodzi również do zaburzeń wzrostu i rozwoju krwinek czerwonych, innych typów białych krwinek, a także płytek krwi w szpiku kostnym.
Z tego powodu może dochodzić do niedokrwistości (niedoboru czerwonych krwinek), niedoboru płytek krwi (małopłytkowość) lub białych krwinek (neutropenia, leukopenia).
Najczęstsze objawy białaczki mielomonocytowej
Część osób chorych na ten typ białaczki przez długi czas nie doświadcza widocznych symptomów. U innych zazwyczaj daje ona dość niespecyficzne objawy.
Wśród objawów białaczki mielomonocytowej pojawiają się:
- duszności
- zawroty głowy i uczucie oszołomienia
- skłonność do krwawień
- tendencja do siniaków
- częste infekcje
- chudnięcie
- nocne poty
- powiększenie węzłów chłonnych
- powiększona śledziona
- bóle stawów.