Ten nowotwór co roku atakuje ponad 4 tys. Polaków. “Dane mogą ułatwić precyzyjne wykrywanie raka”

2024-05-21 10:57

Rak tarczycy to choroba, która każdego roku jest diagnozowana u 4200 tys. Polaków. Lekarze wskazują, że problem dotyka coraz większą liczbę ludzi. A na uwagę zasługuje diagnostyka oraz potrzeba wzmocnienia świadomości na temat nowotworu. Nowe ustalenia naukowe mogą dać nadzieję na przyszłość.

Ten nowotwór co roku atakuje ponad 4 tys. osób. “Dane mogą ułatwić precyzyjne wykrywanie raka”
Autor: Fot. Getty Images

Lekarze wskazują, że w ciągu ostatnich 30 lat aż 6-krotnie zrosła liczba chorych na raka tarczycy. Te dane są wynikiem dostępu do badań diagnostycznych. Dzięki ultrasonografii rośnie wykrywalność, a naukowcy pochylają się nad różnorodnością zmian.

Poradnik zdrowie: Choroby tarczycy

Rak tarczycy pod lupą naukowców. “Różnice między pacjentami”

Grupa kanadyjskich naukowców przeanalizowała dane 620 pacjentów z rakiem tarczycy. Pod lupę wzięto 438 chirurgicznie wyciętych tkanek guza tarczycy i 249 biopsji FNA guzka tarczycy. Średnia wieku wynosiła 50,7 lat. Wśród 438 guzów ponad 20% zawierało określony wariant onkogenu RAS. 

Analizy wykazały różnice pomiędzy poszczególnymi pacjentami. Następnie dane porównano z chirurgicznymi rozpoznaniami histopatologicznymi. Obliczono wskaźniki złośliwości, czułość, swoistość, dodatnie wartości predykcyjne i ujemne wartości predykcyjne. Dzięki temu naukowcy mogli rozróżnić zmienności pomiędzy pacjentami w celu precyzyjnego wykrywania raka tarczycy. 

Ustalono, że warianty onkogenu RAS bez względu na zmienność poziomu frakcji alleli wariantowych (VAF), wiązały się z ryzykiem raka tarczycy w 88,8% pobranych próbek guzów. Nie rozróżniono ostatecznie poziomu złośliwości nieznanego guza, niemniej naukowcy zaznaczają, że wystąpiły różnice pomiędzy pacjentami. A mianowicie chodzi o pięć wariantów genów takich jak NRAS, HRAS, KRAS, BRAF i TERT odpowiedzialnych za wystąpienie raka. 

Zdaniem autorów badania prospektywnego te dane mogą ułatwić precyzyjne wykrywanie raka oraz przed dokonaniem operacji określić poziom złośliwości guza. Rozróżnienie poszczególnych wariantów onkogenów pozwoli odróżnić guzy niskiego ryzyka od guzów wysokiego ryzyka u osób z nieokreślonymi guzami tarczycy.

Rak tarczycy - objawy, na które warto zwrócić uwagę

Rak tarczycy to inaczej nowotwór złośliwy gruczołu tarczowego. I choć nie mówi się o nim zbyt często, to onkolodzy wskazują, że należy do 10 najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce.

Dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu oraz wykonywanie badań. Warto choć raz na kilka lat wykonać badania krwi, czyli panel tarczycowy z określeniem poziomu hormonów takich jak tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina. A w razie wątpliwości umówić się na wizytę do endokrynologa, który może zlecić wykonanie USG tarczycy. 

Natomiast bezwzględną podstawą do wykonania diagnostyki są takie objawy jak:

  • guz szyi związany z tarczycą,
  • powiększenie tarczycy,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi,
  • duszność,
  • trudności w połykaniu.

Specjaliści wskazują, że przyczyną raka tarczycy są predyspozycje genetyczne oraz wpływ czynników środowiskowych. Warto także zwrócić uwagę na dietę, niedobór jodu wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia raka pęcherzykowego tarczycy.

Onkolodzy wyszczególniają różne rodzaje raka tarczycy, a mianowicie:

  • rak brodawkowaty (ponad 85% przypadków, najlepsze rokowania),
  • rak pęcherzykowy (5-15% przypadków),
  • rak anaplastyczny (najrzadszy i najbardziej agresywny),
  • rak rdzeniasty (ok 5% przypadków).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki