Ten nawyk może obniżyć ryzyko raka piersi. Eksperci radzą o nim pamiętać

2024-10-11 15:51

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, jaki diagnozuje się u kobiet. A zachorowalność na niego cały czas wzrasta. Eksperci twierdzą jednak, że zrobienie jednej rzeczy może pomóc zminimalizować ryzyko zachorowania.

Ten nawyk może obniżyć ryzyko raka piersi. Eksperci radzą o nim pamiętać
Autor: fot. Getty Images Ten nawyk może obniżyć ryzyko raka piersi. Eksperci radzą o nim pamiętać

Rak piersi jest nowotworem złośliwym, który jest najczęściej diagnozowany u kobiet. Ciekawostką jest, że mężczyźni również mogą zachorować na raka piersi, jednak stanowi on mniej niż 1 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Czynniki ryzyka raka piersi. Co może robić różnicę?

Istnieje kilka czynników ryzyka jeśli chodzi o ten nowotwór. Wymienia się na przykład: wiek (ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem), czynniki hormonalne, czynniki genetyczne, dietetyczne i środowiskowe, zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, historia przebytych nowotworów piersi i ekspozycja na promieniowanie jonizujące.

Wiele z tych czynników niestety jest poza naszą kontrolą, jednak niektóre z nich można modyfikować, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na taka piersi. Eksperci wymieniają w szczególności jeden nawyk, który warto zacząć stosować, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko.

Jak twierdzą specjaliści, aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych nawyków, jakie można przyjąć, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi - i nie tylko.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Aktywność ruchowa a mniejsze ryzyko raka piersi. Eksperci tłumaczą

Zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowiem i ograniczeniem ryzyka rozwoju wielu typów nowotworów złośliwych została bardzo dobrze udokumentowana, Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na: raka piersi, raka prostaty, raka płuca, raka jelita grubego i nowotwory układu pokarmowego.

Zwiększona aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko rozwoju raka piersi aż o 25 procent w porównaniu z populacją osób nieaktywnych fizycznie. Co więcej, im większa i dłużej trwająca jest aktywność ruchowa, tym niższe będzie ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej piersi.

Co ciekawe, korzystnie wpływać będzie nawet aktywność o niewielkich obciążeniach, jednak najlepszy efekt z pewnością przyniesie regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej lub znacznej intensywności.

American Cancer Society, American College of Sports Medicine i American Institute for Cancer Research zalecają od 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności fizyczej tygodniowo lub od 75 do 150 minut intensywnej aktywności. 

Wśród aktywności można wymienić szybki spacer, tenis, aerobik w wodzie, jazdę na rowerze, jogging, bieganie, skakanie na skakance czy kickboxing. 

Podkreślamy jednak, że te dane dotyczą kobiet bez obciążenia rodzinnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki