Ten miód może być pomocny w walce z rakiem. Naukowcy wskazali konkretny gatunek
Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Teraz naukowcy twierdzą, że być może udało im się znaleźć alternatywną i naturalną opcję w leczeniu u profilaktyce raka piersi. Jest nią pewien miód.
Naukowcy z UCLA Health Jonsson Comprehensive Cancer Center przeprowadzili badanie, które wykazało, że miód manuka może potencjalnie stanowić naturalną i alternatywną opcję nie tylko w profilaktyce, ale również w leczeniu raka piersi. W szczególności jeśli chodzi o przypadek raka piersi z dodatnimi receptorami estrogenowymi. Jest to najczęstszy podtyp raka piersi stanowiący około 70-80 proc. wszystkich przypadków.
Nowe badanie przedkliniczne. Może dawać nadzieję dla pacjentek z rakiem piersi
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nutrients. W eksperymentach przedklinicznych naukowcom udało się ustalić, że miód manuka zmniejszył znacząco wzrost guza u myszy z komórkami receptorami ER-dodatnimi o 84 proc. Co więcej, nie wpłynął on na normalne komórki piersi i nie spowodował żadnych poważnych skutków ubocznych.
Ciekawostką jest również, że większe stężenie tego miodu prowadziło do większej redukcji komórek rakowych. Miód manuka zmniejszył również rozrastanie się komórek rakowych, nie wpływając jednocześnie na wzrost normalnych komórek nabłonka gruczołu piersiowego. Wskazuje to, że może on oddziaływać konkretnie komórki rakowe.
Naukowcy odkryli również, że miód manuka wywołuje apoptozę, czyli śmierć komórek raka piersi. Zwiększa również skuteczność istniejących już metod leczenia. Wśród nich wymienili tamoksifen, czyli powszechnie stosowany w leczeniu raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym, lek antyestrogenowy.
Alternatywa dla chemioterapii. Naukowcy chcą więcej badań
Naukowcy podkreślają, że istnieje pilna potrzeba alternatywnych metod leczenia, które mogą zapobiec rozwojowi odporności na leczenie hormonalne oraz poprawić długoterminowe przeżycie w przypadku wykrycia raka piersi.
Nowe badania wykazały, że miód manuka, który znany od dawna był ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających, jest również bogaty w takie flawonoidy, fitochemikalia, złożone węglowodany, witaminy, aminokwasy i minerały.
Właśnie te związki wykazały potencjalne działanie przeciwnowotworowe na poziomie molekularnym poprzez hamowanie ścieżek aktywowanych w raku. Naukowcy wysunęli teorię, że jeden z mechanizmów działanie miodu manuka polega na blokowaniu receptorów estrogenowych, co czyni go potencjalnie skutecznym nutraceutykiem w walce z rakiem piersi zależnym od hormonów.
Dr Diana Marquez-Garban, adiunkt medycyny w David Geffen School of Medicine na UCLA i pierwsza autorka badania powiedziała, że wyniki dają nadzieję na opracowanie mniej toksycznej i naturalniej alternatywy dla tradycyjnej chemioterapii.
Potrzeba jednak wciąż więcej badań, by w pełni zrozumieć korzyści płynące ze stosowania naturalnych związków w terapii nowotworowej. To badanie można uznać jednak za solidną podstawę do dalszych badań w tej dziedzinie.