Ten lek to przełom dla chorych na parkinsona? "Spełnił główny cel badania"

2024-09-27 13:13

Agencja Reutera poinformowała, że nowy lek firmy AbbVie może odmienić los chorych na parkinsona. Firma odpowiedzialna na stworzenie medykamentu wskazała, że udało się osiągnąć główny z zamierzonych celów. Potwierdzać mają ten fakt badania przeprowadzone na pacjentach o wczesnym stadium choroby.

Ten lek to przełom dla chorych na parkinsona? Spełnił główny cel badania
Autor: Fot. Getty Images

Tavapadon, to nazwa leku, który ma pomóc w leczeniu choroby Parkinsona w trzeciej fazie badań klinicznych, skupiającej się na bezpieczeństwie i skuteczności. Naukowcy wskazują, że uzyskano statystycznie wysoką poprawę w stosunku do wartości wyjściowej. Oznacza to, że podanie nowego leku jest skuteczne w odniesieniu do pacjentów we wczesnej fazie choroby.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Nowy lek na chorobę Parkinsona. Obiecujące wyniki badań klinicznych

Tavapadon to częściowy agonista receptora dopaminy D1/D5, który w trakcie prowadzonych badań był podawany w formie monoterapii w dwóch różnych dawkach (5 mg lub 15 mg) raz dziennie. W badaniach klinicznych wzięło udział 529 pacjentów w wieku od 40 do 80 lat. 

Niemniej każda z tych osób chorowała krócej niż trzy lata, a zatem mówimy o przypadkach wczesnej fazy choroby Parkinsona. Po 26 tygodniach lek poprawił umiejętności motoryczne pacjentów. 

Dane TEMPO-1, w połączeniu z wcześniej zgłoszonymi wynikami badania uzupełniającego TEMPO-3, dodatkowo potwierdzają potencjał tavapadonu dla osób żyjących z chorobą Parkinsona

- wskazała Primal Kaur, dr n. med., MBA, starsza wiceprezes ds. immunologii, neuronauki, opieki okulistycznej i rozwoju specjalistycznego w AbbVie

Autorzy prac nad skutecznością leku zaznaczają, że osiągnięto główny cel końcowy, ponieważ pacjenci leczeni tavapadonem zarówno w przypadku mniejszej jak i większej dawki doświadczyli statystycznie istotnej poprawy w porównaniu z grupą placebo. Główne wyniki badań spodziewane są pod koniec 2024 roku.

Objawy choroby Parkinsona, czyli neurologiczne wyzwanie medycyny

Choroba Parkinsona to przewlekłe schorzenie o charakterze neurodegeneracyjnym. W początkowym etapie w pierwszej kolejności powoduje problemy motoryczne. Wówczas u chorych pojawiają się drżenia, spowolnienia ruchów, sztywność ciała, czy problemy z utrzymaniem równowagi. 

Przyczyną jest stopniowa utrata neuronów produkujących dopaminę. Specjaliści z Mayo Clinic wskazują, że wbrew pozorom w chorobie Parkinsona nie chodzi wyłącznie o to, że z czasem widzimy silne drżenie dłoni. Czasem wspomniane drżenie zaczyna się w stopie lub szczęce. 

Pacjent może początkowo mieć problem ze wstaniem z krzesła, wzięciem prysznica, czy wykonaniem innych prostych czynności. Mogą pojawić się problemy z mruganiem. Inne objawy choroby Parkinsona to:

Na ten moment choroba Parkinsona leczona jest farmakologicznie przy wykorzystaniu lewodopy. Przez neurologów lek ten określany jest mianem złotego standardu, którego od lat 70. XX wieku nie pokonała żadna inna substancja. Niemniej nowe odkrycie może trochę namieszać, ale na to musimy jeszcze trochę zaczekać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki