Ten kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. Podano powód
W lutym zniesiono ograniczenia związane z pandemią COVID-19, od maja natomiast w kraju tym zawieszony zostanie ogólnokrajowy program szczepień przeciw koronawirusowi - poinformowali urzędnicy z duńskiej Krajowej Rady Zdrowia. Podano również powód tej decyzji.
Duński urząd ds. zdrowia poinformował we wtorek, że epidemia jest pod kontrolą, a poziom szczepień - wysoki. „Dlatego zawieszamy program masowych szczepień przeciwko Covid-19” – powiedziała Bolette Søborg, dyrektor departamentu chorób zakaźnych.
Każdy chętny nadal może się zaszczepić
„Jednak nadal można szczepić się wiosną i latem, a my nadal zalecamy szczepienie osobom o szczególnie podwyższonym ryzyku poważnego przebiegu choroby Covid-19. Dotyczy to zwłaszcza osób w wieku powyżej 40 lat oraz kobiet w ciąży, jeśli nie są one szczepione. Nadal zalecamy również ukończenie rozpoczętego kursu szczepień”. - dodała.
Z danych, jakie przedstawiło ministerstwo wynika, że około 81 proc. z 5,8 mln mieszkańców tego kraju przyjęło dwie dawki szczepionki, natomiast 61,6 proc. - również trzecią dawkę przypominającą. To przełożyło się na spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem i stabilny wskaźnik hospitalizacji z powodu COVID-19.
Program zostanie wznowiony jesienią
Z informacji ministerstwa wynika, że skierowania na szczepienia nie będą już wydawane po 15 maja. Urzędnicy ochrony zdrowia przewidują jednak, że szczepienia zostaną wznowione po wakacjach. „Planujemy wznowienie programu szczepień jesienią. Będzie to poprzedzone dokładną profesjonalną oceną tego, kogo i kiedy szczepić i jakimi szczepionkami” – powiedziała Søborg.
Jak wyjaśniono, kiedy w listopadzie 2021 r w Danii rozprzestrzenił się wariant Omikron, w kraju tym przyspieszono kampanię szczepień i dostęp do dawek przypominających. Od stycznia 2022r osoby najbardziej narażone na zachorowanie i zgon z powodu COVID-19 mogą zaś otrzymać czwartą dawkę szczepionki.
„Dokonaliśmy gruntownej oceny, komu w tej chwili należy zaoferować czwartą dawkę. Nasza ocena jest taka, że w okresie letnim jest to istotne tylko dla niewielkiej grupy osób z bardzo osłabionym układem odpornościowym lub podobnie ciężką chorobą wieloraką. Kiedy nadejdzie jesień, ponownie zdecydujemy, na przykład, czy może być zasadne zaoferowanie czwartej dawki szerszej grupie i kiedy będzie na to najlepszy czas ”- wyjaśniła Bolette Søborg