Jeden owoc pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Dwie porcje dziennie wystarczą
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to zmora wielu z osób. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, wspólnie z badaczami z David Geffen School of Medicine, przeprowadzili badania, które wykazały, że winogrona mogą korzystanie wpłynąć na mikroflorę jelitową, a także wiązać się ze spadkiem cholesterolu we krwi. Jak się okazało, aby zauważyć poprawę, nie trzeba wiele, bo tylko dwie porcje dziennie.
Winogrona zawierają fitochemikalia takie jak katechiny, kwercetyna i antocyjany. Ich właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe potwierdziło kilka badań. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili dwufazowe badanie z udziałem 19 zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 55 lat. Każdy z nich w ciągu 4 tygodni spożywał dietę ubogą w błonnik i polifenole.
Następnie uczestnicy do swojej diety włączali proszek winogronowy, w celu sprawdzenia jego prozdrowotnych korzyści. Dziennie spożywali 46 gramów proszku, co odpowiadało dwóm porcjom winogron. Dawka zawierała 63 mg związków fenolowych oraz około 35 g cukru.
Podczas badań eksperci pobierali od uczestników próbki krwi, moczu i kału. Zrobili to trzykrotnie w czasie trwania próby – na początku, po 4-tygodniowej diecie o niskiej zawartości polifenoli i błonnika oraz po suplementacji ekstraktu z winogron.
Analizy wykazały, że po czterech tygodniach spożywania proszku z winogron, u ochotników odnotowano wzrost różnorodności mikrobioty jelitowej. Wcześniejsze analizy wykazały, że wzrost ten jest zwykle związany z silnym układem odpornościowym. Wzrosła liczba bakterii Akkermansia, które mają pozytywny wpływ na poziom glukozy oraz metabolizm lipidów.
Badacze zauważyli również, że uczestnikom zmniejszył się poziom cholesterolu - całkowitego o 6,1 proc., HDL o 7,6 proc., a LDL o 5,9 proc. Stężenie kwasów żółciowych także zmalało. W niektórych przypadkach spadek wynosił ponad 40 proc., co potwierdza wcześniejsze ustalenia, które wykazały, że odgrywają one znaczenie w metabolizmie cholesterolu.
Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone przez nich analizy dostarczają nowych informacji na temat wpływu spożycia winogron na mikrobiom jelitowy, cholesterol oraz metabolizm kwasów żółciowych. Według nich, ustalenia te mogą pomóc w zbadaniu korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania winogron. Autorzy analiz wskazują także, że potrzeba dalszych badań, by sprawdzić, czy to zawartość cukru w proszku winogronowym spowodowała obniżenie poziomu cholesterolu HDL.