Tego latem potrzebuje serce. Kardiolożki podpowiadają, jak uniknąć problemów z krążeniem
Każdego roku lato zbiera smutne żniwo: liczba zgonów powodowanych upałem wzrasta. Do tego dochodzą choroby, które nie kończą się śmiercią, ale „tylko” (i aż) pogorszeniem stanu zdrowia pacjentów i pacjentek. Przyczyną takich problemów jest nierzadko niewłaściwe postępowanie. Jakich błędów wystrzegać się latem, żeby nie zaszkodzić swojemu sercu?
"Zwykłe" odwodnienie, tragiczne skutki
Odwodnienie to latem prawdziwy problem: pogarsza samopoczucie pacjentów, powoduje zasłabnięcia, omdlenia, czy też „zwykłe” trudności w codziennym funkcjonowaniu, jak gorsza jakość snu, słaba koncentracja, senność i złe samopoczucie.
CZYTAJ TEŻ: Ile wody pić dziennie podczas upałów? GIS podaje konkretne ilości
Istotne latem jest nie tylko przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ale też jakość płynów. Słodkie napoje nie są dobrym rozwiązaniem, a nawet mogą pogarszać samopoczucie.
- Zaleca się picie wody przez cały dzień, małymi łykami, nawet bez wyraźnego uczucia pragnienia. Kiedy się pojawia, nierzadko bywa sygnałem spóźnionym i świadczy o kilkuprocentowym odwodnieniu organizmu – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, ekspertka Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Letnie błędy, które szkodzą sercu
Co robić latem, żeby zadbać o serce? Nie zapominajmy o piciu, także będąc w podróży, chociaż może się to wydawać problematyczne.
Trudno sięgać po napoje mając ręce na kierownicy, nie chcemy robić postojów na toaletę, w oczekiwaniu na samolot czy na pokładzie też zapominamy o piciu... Efekt to odwodnienie, które w połączeniu z unieruchomieniem może mieć wiele poważnych skutków zdrowotnych.
Błędem jest również ekspozycja na słońce w godzinach, gdy najmocniej operuje. Zarówno intensywne treningi, jak i spokojne spacery, warto przełożyć na późniejszą lub wczesną porę dnia.
Warto dodać, że kluczowa dla zdrowia całego organizmu jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem, odpowiednie okrycie głowy i stosowanie repelentów, z uwagi na liczną populację kleszczy i boleśnie gryzących owadów, które mogą przenosić choroby.
Ruszaj się, żeby rozruszać krążenie
Jednak chroniąc się przed słońcem, nie siedźmy w miejscu, choć szczególnie intensywne treningi nie są wskazane. Zwłaszcza latem, w połączeniu z odwodnieniem, wzrasta w obliczu braku ruchu ryzyko zakrzepów.
- Ekstremalne temperatury prowadzą także do utraty większej ilości wody, co prowadzi do zagęszczenia krwi. Wzrost lepkości krwi zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów, co może prowadzić do incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu – komentuje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, ekspertka Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kardiolodzy załamują ręce, gdy zaczynają się wakacje. Dlaczego lato szkodzi sercu?
Lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internistka z LUX MED, zachęca, by w miarę możliwości ruszać nogami, aby ustrzec się przed zakrzepicą. Te porady można stosować w wakacje m.in. w samolocie, autokarze, ale też na co dzień - w pracy biurowej.
- Jeżeli nie możemy chodzić, to można robić proste ćwiczenia, żeby napinać mięśnie łydki albo zginać stopy, tak, żeby napinały się mięśnie. Chodzi o to, żeby popychać krew do góry, do serca, żeby ona się nie zastała w nogach- podpowiada lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, internistka z LUX MED.
Brak ruchu i niewłaściwe nawodnienie mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dlatego pamiętajmy o tych prostych zasadach, aby uniknąć zakrzepu, zawału, udaru lub innych zdrowotnych powikłań.