Te zmiany w aptekach odczujemy w portfelu. Szczczególnie nocą i w święta

2023-08-24 13:11

Rozpoczynając od 2024 roku, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał koszty nocnych i świątecznych dyżurów aptek. Ta innowacja oznacza równoczesne wycofanie praktyki pobierania opłat w aptekach za leki wydawane podczas nocy i świąt.

Te zmiany w aptekach odczujemy w portfelu. Szczczególnie nocą i w święta
Autor: Getty Image

Kluczowe modyfikacje w funkcjonowaniu aptek zostaną wkrótce wprowadzone, a pacjenci będą mogli je dostrzec na swoich paragonach. Po zastosowaniu tych nowych regulacji, opłaty za leki wydawane w nocy znikną.

Zmiany w aptekach

Aktualnie istnieje możliwość, że apteka nałoży dodatkową opłatę za leki wydawane podczas nocy, niedziel, świąt oraz innych dni wolnych od pracy, nazywaną opłatą dyspensyjną. Limit tej opłaty jest ustalany przez ministra zdrowia i obecnie wynosi 3,20 zł.

W związku z tym, od 1 stycznia 2024 roku, nowelizacje w ustawie refundacyjnej zaczną obowiązywać, wprowadzając system płatnych dyżurów aptek i jednocześnie kończąc z praktyką opłat za leki wydawane w nocy.

Zgodnie z tymi zmianami, do końca stycznia 2024 roku, każda apteka musi dostarczyć lokalnym władzom, czyli zarządowi powiatu lub prezydentowi miasta na prawach powiatu, plan godzin pracy apteki na nadchodzący rok. Na tej podstawie, władze samorządowe podejmą decyzję dotyczącą dyżurów do końca grudnia 2024 roku. Zaktualizowane postanowienia art. 94 ustawy Prawo farmaceutyczne wyjaśniają sposób ustalania dyżurów oraz ich finansowania.

Miejscowości, które są siedzibami powiatów i mają mniej niż 40 tys. mieszkańców, będą miały określone dyżury nocne i świąteczne. Istnieją jednak wyjątki dla tzw. „powiatów obwarzankowych”.

NFZ będzie finansował dyżury aptek

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie odpowiedzialny za finansowanie dyżurów aptek. Apteki podpiszą umowy z NFZ. Płatności będą realizowane w formie ryczałtu, którego kwota będzie równa 3,5% minimalnego wynagrodzenia za godzinę dyżuru. Aktualna stawka wynosi 126 zł za godzinę. NFZ dokona wypłaty na konto bankowe apteki w ciągu 15 dni od otrzymania informacji o godzinach dyżurów.

Pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące traktowania soboty jako normalnego dnia roboczego. Pomimo zastrzeżeń ze strony środowiska aptekarskiego, sobotnie dyżury apteczne nie będą płatne. W miastach z populacją powyżej 40 tys. mieszkańców, system dyżurów będzie oparty na zasadzie dobrowolności, a decyzje będą podejmowane przez powiat, biorąc pod uwagę potrzeby społeczności i możliwości finansowe. Jeśli powiat zdecyduje się na dodatkowe godziny dyżurów, będzie musiał za nie zapłacić.

Co w przypadku braku dyżuru aptek

W przypadku niewypełnienia obowiązku dyżurowania lub jego niekompletnej realizacji – konieczny jest zwrot otrzymanych funduszy.

Na początek, powiat ma obowiązek dokonania selekcji spośród aptek, które z własnej inicjatywy zgłosiły chęć pełnienia dyżurów. W sytuacji, gdy żadna apteka nie wyraziła takiej chęci, twórca projektu pozwala zarządowi powiatu wskazać inną aptekę do pełnienia tego obowiązku.

Zanim jednak apteka przystąpi do dyżurów, reprezentant apteki ma 7 dni od dnia wezwania przez zarząd powiatu na złożenie deklaracji o spełnianiu warunków do pełnienia dyżuru. Złożenie nieprawdziwych informacji w tym oświadczeniu grozi konsekwencjami prawnymi. Organ samorządowy ma prawo do sprawdzenia prawdziwości podawanych informacji dzięki współpracy z inspekcją farmaceutyczną.

Następnie, zarząd powiatu ma obowiązek niezwłocznie dostarczyć kopię podjętej uchwały do miejscowego inspektora farmaceutycznego, kierownika regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do wskazanej apteki. Obejmuje to również każdą modyfikację tej uchwały.

Przepisy prawne zakładają również nałożenie sankcji finansowej na aptekę, która nie wywiąże się z obowiązku dyżuru lub wykona go nie w pełnym zakresie. Sankcja polega na konieczności zwrotu nienależnie otrzymanej zapłaty wraz z dodatkowymi odsetkami. Ustawa uwzględnia także sytuacje, w których apteka z powodów niezależnych od siebie nie jest w stanie pełnić dyżuru.

Poradnik Zdrowie - Depresja lekooporna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki