Te produkty się nie psują. Ekspertka: możesz je spokojnie jeść po terminie
W twoich szafkach zalega sporo produktów? Nie wyrzucaj ich! Nawet nie wiesz, jak dużo z nich wciąż nadaje się do spożycia. Propagatorka idei zero waste radzi, co można bezpiecznie jeść, nie zważając na datę ważności.
Idea zero waste znajduje coraz więcej zwolenników. Dotyczy nie tylko rezygnacji z plastiku na rzecz odnawialnych zasobów, tworzenia garderoby kapsułowej czy segregacji śmieci. Planetę możesz ratować również nie marnując jedzenia. I nie chodzi tu o zbyt duże porcje na talerzu. Czasami sugerowanie się datą ważności produktów wcale nie musi oznacza, że nie nadają się one do spożycia. Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka idei zero waste, w rozmowie z Dzień Dobry TVN wymienia produkty, które możemy spokojnie jeść po terminie.
Czym tak właściwie jest termin ważności?
Jak podkreśla ekspertka, na etykietach produktów spożywczych możemy się spotkać z trzema rodzajami oznaczeń przydatności.
Pierwszym z nich jest napis "należy spożyć do". Taka informacja oznacza, że po upływie podanego terminu produkt spożywczy może nie nadawać się do spożycia. Dotyczy zazwyczaj wyrobów takich jak mięso czy nabiał/
Kolejną informacją , którą możemy znaleźć na etykietach, to "najlepiej spożyć przed końcem". Data dopisana przy tej informacji oznacza termin, do którego produkt zachowuje swoje właściwości. Po upływie tej daty produkt wciąż może nadawać się do spożycia.
Natomiast na produktach świeżych (owoce, warzywa), soli kuchennej, cukrze czy wyrobach cukierniczych czy occie producenci nie mają obowiązku podawać daty ważności.
Jednak, jak zauważa Sylwia Majcher, nawet 3/4 Polaków nie odróżnia tych oznaczeń na etykietach. Problem dotyczy również innych krajów europejskich. W efekcie wiele osób nieświadomie wyrzuca jeszcze zdatne do spożycia produkty. Taki mechanizm generuje koszty oraz zanieczyszcza planetę.
Dlatego warto wiedzieć, które produkty, mimo upływu sugerowanej daty, wciąż nadają się do spożycia. Sylwia Majcher wymieniła najpopularniejsze:
- kawa,
- herbata,
- słodycze,
- przyprawy,
- sól,
- cukier,
- miód,
- kasza,
- ryż,
- makaron,
- mąka,
- strączki,
- płatki owsiane,
- płatki jaglane,
- płatki kukurydziane,
- suszone owoce,
- kakao,
- proszek do pieczenia,
- soda,
- orzechy,
- czekolada.
Jak podkreśla Majcher, produktem, który nigdy się nie psuje, jest miód. Powyższe produkty mogą zachować swoją świeżość tylko w przypadku odpowiedniego przechowywania, czyli w pozbawionym wilgoci i światła słonecznego miejscu.