Te osoby pocą się bardziej od innych. Powodem może być jeden rodzaj skóry

2024-10-07 11:25

Nadmierna potliwość może być sygnałem rozwijającej się choroby. Jednak badacze z George Washington University i Linqing Zhang z Virginia Tech odkryli nową zależność. Okazuje się, że ten wstydliwy problem jest powiązany z rodzajem skóry, a badania na ten temat opublikowano na łamach Journal of the Drugs and Dermatology.

Te osoby pocą się bardziej od innych. Powodem może być jeden rodzaj skóry
Autor: Fot. Getty Images

Pierwotna nadpotliwość to odmienne określenie dla nadmiernej potliwości używane w języku medycznym dla opisania tego samego stanu. Uznaje się, że osoby, które zmagają się z tą przypadłością, pocą się aż cztery razy bardziej od innych w celu regulowania temperatury ciała. Zdaniem naukowców ważny jest rodzaj skóry i wskazują na wrażliwą odmianę.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Wrażliwa skóra poci się bardziej? Nowe ustalenia naukowe

30 września 2024 roku na łamach Journal of the Drugs and Dermatology opublikowano badania pt. “Primary Hyperhidrosis and Sensitive Skin: Exploring the Link with Predictive Machine Learning-Based Classification Models”. W tłumaczeniu na język polski oznacza to, że naukowcy badali związek pomiędzy pierwotną nadpotliwością a wrażliwością skóry.

Szacuje się, że wrażliwa skóra, czyli jej nadmierna reaktywność dotyczy od 40 do 70% populacji. Negatywnie wpływa na nią także ciepło oraz stres. Te dwa czynniki prowadzą do stymulacji cholinergicznej, a to z kolei może pogłębiać problem nadwrażliwości naszej skóry.

Międzynarodowe Towarzystwo Nadpotliwości przeprowadziło ankietę wśród 637 uczestników badania. Celem była ocena występowania nadpotliwości oraz wrażliwej skóry. Spośród badanych aż 89% zgłosiło silną zależność pomiędzy pierwotną nadpotliwością a zaostrzeniem wrażliwości skóry.

Autorzy badań zaznaczają, że problem polegający na nasileniu dolegliwości wynikających z posiadania wrażliwej skóry na skutek działania potu zgłaszano zarówno w częściach ciała dotkniętych nadmierną ilością potu, jak i w częściach które nie były narażone na jego występowanie w tak silnym stężeniu.

Pocą się nawet bez wysiłku. Problem ma związek także ze skórą

Badacze wskazują, że osoby borykające się z nadmierną potliwością doświadczają objawów zwyczajnych, codziennych sytuacjach. A to oznacza, że bez względu na to czy jest upał, czy nie, czy właśnie zmęczyli się fizycznie, czy też siedzieli spokojnie, ich ciało poci się w określonych miejscach. Mowa o takich obszarach ciała jak stopy, dłonie, twarz czy pachy.

Naukowcy wskazują, że poza nadmierną potliwością kolejnym problemem, z jakim zmagają się często te osoby, jest właśnie wrażliwa skóra. Wówczas pojawia się swędzenie, pieczenie oraz uczucie napięcia jako reakcji na stres, pot, czy produkty do pielęgnacji.

Osoby z pierwotną nadpotliwością mają bardziej wrażliwą skórę niż ogół społeczeństwa, nawet w obszarach, w których nie występuje nadmierne pocenie się

- wskazał Adam Friedman, kierownik dermatologii w GWU School of Medicine and Health Sciences.

Na skutek przeprowadzonych badań ustalono, że im pacjent silniej doświadcza nadmiernej potliwości, czym cechuje go większa wrażliwość skóry. Natomiast nadmierne pocenie w dużej mierze dotyczyło dłoni. 

Ich zdaniem odkrycie tej zależności wymaga dalszych badań, ale już dziś można wskazać dermatologom nowe oblicze problemu. Dzięki temu w przyszłości mamy szansę na stworzenie nowego podejścia terapeutycznego, podkreślającego wspólne mechanizmy chorobowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki