Te osoby częściej chorują na raka. Spójrz na swój rok urodzenia

2024-08-08 12:15

Na łamach "The Lancet Public Health" opublikowano raport. Wyniki brzmią niepokojąco. Pokolenia X i Y okazują się narażone na rozwój aż 17 różnych nowotworów bardziej niż pokolenia poprzednie.

Te osoby częściej chorują na raka. Spójrz na swój rok urodzenia
Autor: Getty Images Te osoby częściej chorują na raka. Spójrz na swój rok urodzenia

O tym, że zachorowań na nowotwory stale przybywa, nie trzeba nikogo przekonywać. Badania wykazują, że mimo postępów medycyny tendencja będzie wzrostowa. Pokolenie tzw. X oraz pokolenie milenialsów mają wyższe ryzyko zachorowania na 17 nowotworów w porównaniu do poprzedników.

Młode pokolenia bardziej narażone na nowotwory

Pokolenie X — czyli, wedle różnych ustaleń, osoby urodzone w latach 60.-70. XX wieku (wg niektórych danych także w latach 80) oraz milenialsi — czyli (i tu nazwa alternatywna: pokolenie Y) — urodzeni w latach 1980–2000 (zdaniem niektórych — w drugiej połowie lat 80. do ok. 1997 r).

To pokolenia dzisiejszych względnie młodych dorosłych. Pokolenia, które żyły — szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej — w okresie transformacji i na oczach których zaczęła się i trwa cyfrowa rewolucja, na stałe przywiązując nas do ekranów. Chociaż starsze pokolenia wzdychają „kiedyś ludzie byli zdrowsi”, abstrahując od boomerskiego światopoglądu, trzeba przyznać: naukowcy potwierdzają, że osoby z pokoleń X i milenialsów mają większe ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Więcej nowotworów u milenialsów i osób z pokolenia X 

Na łamach "The Lancet Public Health" opublikowano raport. Wyniki brzmią niepokojąco. Pokolenia X i Y okazują się narażone na rozwój aż 17 różnych nowotworów bardziej niż pokolenia poprzednie. W badaniach, z uwagi na wspomniane wyżej rozbieżności w datowaniu pokoleń, za generację X uznano osoby urodzone w latach 1965-1980, a za generację Y, czyli milenialsów: osoby urodzone między 1981 rokiem a 1996.

Badacze z American Cancer Society brali pod uwagę 34 typy nowotworów. Oznacza to, że milenialsom i „iksom” zagraża połowa z nich. Tendencje wzrostowe odnotowano w przypadku rozwoju nowotworów oraz potencjalnej śmiertelności omawianych nowotworów. Wymienić tu należy ryzyko rozwoju m.in.:

  • raka trzustki
  • raka żołądka
  • raka piersi
  • większą umieralność kobiet na raka wątroby (co ciekawe, u mężczyzn nie zauważono podobnej zależności)
  • wyższą śmiertelność na nowotwory trzonu macicy
  • większe prawdopodobieństwo zgonu na raka jąder
  • wyższą śmiertelność na raka pęcherzyka żółciowego
  • także większą umieralność na raka jelita grubego.

Kto częściej choruje na nowotwory?

Dlaczego właśnie te pokolenia są szczególnie zagrożone rozwojem nowotworów czy śmiercią z powodu raka? To wynik wielu czynników środowiskowych, gospodarczych, społecznych, ekonomicznych, klimatycznych i politycznych, które łączą omawiane pokolenia. Jednak badacze podkreślają, że wciąż nie mają 100-proc. pewności, dlaczego zachorowalność na nowotwory rośnie.

Badacze brali pod uwagę dane z bazy North American Association of Central Cancer Registries i z bazy U.S. National Center for Health Statistics. Łącznie przeanalizowano 23 654 000 przypadków pacjentów chorujących na 34 rodzaje nowotworów. Przyglądano się też 7 348 137 zgonom pacjentów, którzy w latach 2000-2019 mieli od 25 do 84 lat i umierali z powodu 25 rodzajów nowotworów.

Zauważono, że począwszy od osób urodzonych ok. 1920 r., każda kolejna kohorta urodzeniowa zapadała na nowotwory częściej niż poprzednicy. Dotyczyło to głównie 8 z 24 branych pod uwagę nowotworów, tj. raka trzustki, raka nerek, raka jelita cienkiego (u obu płci) oraz raka wątroby u kobiet. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka wynosiło 2-3 razy więcej u osób z lat 90. w porównaniu do osób urodzonych w połowie lat 50.

Zauważono też, że coraz większa jest zapadalność młodych ludzi na raka piersi, raka trzonu macicy, raka żołądka, raka jelita grubego, raka pęcherzyka żółciowego, raka jądra, raka jajnika, raka odbytu u mężczyzn, mięsaka Kaposiego. Ponadto wzrastała śmiertelność z powodu nowotworów — mimo dostępnych nowych metod leczenia.

Dlaczego jest coraz więcej nowotworów u młodych osób

- Te odkrycia stanowią uzupełnienie coraz liczniejszych dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka w przypadku pokoleń po wyżu demograficznym, rozszerzając wcześniejsze ustalenia dotyczące wczesnego raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością na szerszy zakres typów nowotworów - powiedziała dr Hyuna Sung, główna autorka badania i starsza główna naukowczyni w American Cancer Society.

- Roczniki urodzeniowe, grupy ludzi klasyfikowane według roku urodzenia, dzielą unikalne środowiska społeczne, ekonomiczne, polityczne i klimatyczne, które wpływają na ich ekspozycję na czynniki ryzyka zachorowania na raka w kluczowych latach rozwojowych. Chociaż zidentyfikowaliśmy trendy dotyczące raka związane z rocznikami urodzeniowymi, wciąż nie mamy jasnego wyjaśnienia, dlaczego te wskaźniki rosną - podkreśliła dr Hyuna Sung.

- Wzrost wskaźników zachorowań na nowotwory w tej młodszej grupie ludzi wskazuje na zmiany pokoleniowe w ryzyku zachorowania na nowotwory i często służy jako wczesny wskaźnik przyszłego obciążenia nowotworami w kraju. Bez skutecznych interwencji na poziomie populacji i wraz z przenoszeniem podwyższonego ryzyka w młodszych pokoleniach na dalsze etapy życia, w przyszłości może nastąpić ogólny wzrost obciążenia nowotworami, zatrzymując lub cofając postęp w walce z chorobą dokonany przez dekady - dodał autor badania, dr Ahmedin Jemal z American Cancer Society.

- Dane te podkreślają krytyczną potrzebę identyfikacji i rozwiązania podstawowych czynników ryzyka w populacjach pokoleń X i Milenialsów, aby opracować strategie zapobiegania nowotworom - podkreślił naukowiec.        

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki